CHP'den Sedef Kabaş'a ziyaret hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'a CHP'den cezaevine ziyaret hamlesi geldi.  

Gündem 29.01.2022, 12:02 29.01.2022, 12:12
CHP'den Sedef Kabaş'a ziyaret hamlesi

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca başkanlığından bir heyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedaf Kabaş'ı ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptı. 

Adalet Bakanlığı'na yapılan başvuru olumlu neticelenirse, CHP heyeti 2 Şubat'ta Kabaş'la görüşecek.

Sputnik'te yer alan habere göre Karaca, şunları söyledi:

"Kendisi bir gazetecidir ve düşüncelerini ifade edebilir. Velev ki Cumhurbaşkanı'na hakaret olarak algılanacak olsa bile cezanın alt sınırı, üst sınırına baktığımız zaman tutuklamayı gerektirmeyecek bir cezai süreleri vardır. Bir hukukçu olarak benim de vicdanımı sızlatan Sedef Kabaş henüz gözaltındayken, henüz tutuklama kararı verilmemişken, Adalet Bakanı yaptığı açıklama ile açıkça hakimlere ve savcılara oradan tutuklayın talimatı verir gibi 'Gözünün yaşına bakmayın, cezanın alt üst sınırına bakmayın tutuklayın' der gibi bir açıklama yaptı. Adalet Bakanı, adaleti sağlamakla, tarafsız yargının sorumluluklarını yerine getirmekle sorumlu olan bir makamdır. Orada sırf Cumhurbaşkanı'na kendini göstermek için hukuku ve bağımsız yargıyı böyle ayaklar altına alamaz. Adaletin Bakanı olarak yargı bağımsızlığını bu derece perişan edemez. Biz bunun için ziyaret edeceğiz. Bir dayanışma ziyareti."

Yorumlar (0)
22
açık