CHP'li Bülent Kuşoğlu'ndan 'Torba Yasa' tepkisi: Anlaşıldı ki asıl maksat OHAL’i 3 yıl uzatmakmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, iktidarın getirmek için Meclis'e getirdiği 'Torba Yasa' teklifine eleştiride bulunarak "Vatandaşın acil beklediği Çek Kanunu düzenlemesi teklifte var ama 'VUK359' yok, emekli bayram ikramiyesinin artırılması yok, işsiz vatandaşlara alternatif destekler yok. Anlaşıldı ki asıl maksat OHAL’i 3 yıl uzatmakmış" ifadelerini kullandı.

Gündem 13.07.2021, 14:43
CHP'li Bülent Kuşoğlu'ndan 'Torba Yasa' tepkisi: Anlaşıldı ki asıl maksat OHAL’i 3 yıl uzatmakmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Plan Bütçe Komisyonunun CHP Gurubu Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, iktidarın getirmek istediği 'Torba Yasa' teklifini, "Dün komisyonda 12 saatlik çalışma yaptık bugün devam edeceğiz. Vatandaşın acil beklediği Çek Kanunu düzenlemesi teklifte var ama 'VUK359' yok, emekli bayram ikramiyesinin artırılması yok, işsiz vatandaşlara alternatif destekler yok. Anlaşıldı ki asıl maksat OHAL’i 3 yıl uzatmakmış" sözleriyle eleştirdi.

Kuşoğlu, Çek Kanunu, emekli bayram ikramiyesinin artırılması gibi düzenlemeleri de kapsayan Torba Yasa'nın tek amacının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullandığı OHAL yetkilerini devam ettirmek olduğu tespitinde bulundu. 

Kuşoğlu şunları söyledi:

"Dün komisyonda 12 saatlik çalışma yaptık bugün devam edeceğiz. Vatandaşın acil beklediği Çek Kanunu düzenlemesi teklifte var ama VUK 359 yok, emekli bayram ikramiyesinin artırılması yok, işsiz vatandaşlara alternatif destekler yok. Anlaşıldı ki asıl maksat OHAL’i 3 yıl uzatmakmış..."

TBMM'YE SUNULAN TORBA YASA'DA NELER VAR?

TBMM'nin tatile girmesi beklenen 15 Temmuz'dan önce yasalaştırılması planlanan teklifte, ağırlıklı olarak ekonomi alanında düzenlemeler yer alırken, bazı kamu çalışanlarının özlük haklarına ilişkin düzenlemeler, bazı alanlarda ceza ertelemeleri yer aldı.

KAYYUM VE TERÖR GEREKÇELİ GÖZALTI 3 YIL SÜRESİ UZATILIYOR

Terörle Mücadele Yasası'nın geçici 19. Maddesinde öngörülen terörle mücadele kapsamında yapılan gözaltı, sorgulama süreleri, 31 Temmuz'tan itibaren 3 yıl süreyle uzatılıyor. Ayrıca, OHAL Yasası kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun "kayyum" olarak görev yapma süresi de 31 Temmuz'dan itibaren yine 3 yıl süreyle uzatılacak.

KORUCULARA TAZMİNAT

Korucuların aylık ücretleri asgari ücretin altına düşmesi halinde aradaki fark tazminat olarak ödenecek.

ÇEK DÜZENLEMESİ

İktidar partisinin daha önce bir başka torba yasa içine koyduğu, ancak daha sonra vazgeçtiği ödenmeyen çekler nedeniyle hüküm giyenlere dönük düzenleme yeni torbada yer aldı.
Diş protez teknisyenlerine yardımcı olmak için 31 Aralık 2011 ve 23 Kasım 2015 tarihleri arasında Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları arasında düzenlenmiş protokol kapsamında eğitim alanlar diş protez laboratuarlarında çalışabilecek.

2020 yılında yaşanan depremlerde, binaları zarar gören yurttaşlar, devlet konut kredisi açması ve bina yapma yükümlülükleri ilgili düzenlemelerden yararlanabilecek.

Teklifle, Anayasa Mahkemesi'nin 18 Mart 2021 tarihli kararıyla iptal ettiği, üniversite öğretim üyelerinin Merkez Bankası meclis üyesi olarak görev almalarına ilişkin düzenleme de yer aldı. Banka Meclisi'nde görev alan öğretim üyeleri yalnızca meclis üyeleri için öngörülen aylık ve tazminat alabilecek. Anayasa Mahkemesi, sözkonusu düzenlemeyi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapıldığı için iptal etmiş ve yasal düzenleme yapılması gerektiği yönünde karar vermişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle genel kurulları ertelenen kooperatifler 31 Eylül'e kadar genel kurullarını yapabilecek.

ORMAN ALANINDA ENDÜSTRİYEL GAZ TESİSİ KURULMASININ YOLU AÇILIYOR

Teklif ile orman alanlarında ensdüstriyel gaz üretim tesislerinin kurulmasının yolu açılıyor. Teklifin gerekçesinde endüstriyel gazlara olan talebin artması nedeniyle, havanın bileşenleri olan oksijin, azot ve argon ayrıştırma tesislerinin orman alanlarında kurulabilmesine olanak sağlandığı belirtildi. Tesis kurma konusunda izin yetkisi ise Tarım ve Orman Bakanlığı'nda olacak.

TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN EYLEMİNE NEDEN OLAN YASAĞA 6 AY ERTELEME

Teklifte, izinsiz tütün ticareti yapanlara verilen cezaların da 6 ay süreyle ertelenmesi öngörüldü. Tarım Bakanlığı'ndan izin almadan tütün ticareti yapılması 1 Temmuz itibariyle yasaklanmıştı. Bu yasak nedeniyle Malatya ve Adıyamanlı tütün üreticileri yasağı protesto etmek için Malatya-Adana karayolunu kapatmış eylemciler "tırşikçi kapitalistlere hayır" sloganları atmıştı ve bu slogan ülke gündemine oturmuştu.

Gümrük muhafaza personelinin ödül sistemi polis, jandarma, sahil güvenlik personeline benzer şekilde düzenleniyor. Buna göre gümrük muhafaza personeli de gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla mücadele görevleri kapsamındaki hizmetleri nedeniyle para ile ödüllendirilebilecek.

REKABET KURULU PERSONELİNE TRANSFER YASAĞI

Rekabet Kurulu çalışanlarının, soruşturma ya da inceleme yaptığı alanlarda iş yapan şirketlere transfer yasağı da teklifte yer aldı. Buna Rekabet Kurulu başkan ve üyeleri ile, soruşturma raportörleri, daire başkanları , görevden ayrıldıkları tarih itibariyle, görevde bulundukları son iki yıl içinde yürüttükleri soruşturma veya inceleme konusu sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda çalışamayacak. Rekabet Kurulu çalışanlarının, denetim veya soruşturma yaptıkları alanlarda faaliyet gösteren firmalar transferleri kamuoyunda da tartışma konusu olmuştu.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu personelinin başka kurumlarına geçişini önlemek, kurum personeli olan doktor ve eczacılara döner sermayeden ek ödeme yapılabilecek.

Yorumlar (0)
23
açık