CHP'nin Menemen isyanı: Kura kanunsuzdur

CHP, Menemen'de yinelenen kurada başkanvekilliğine AKP'li Aydın Pehlivan'ın getirilmesine sert tepki gösterdi. CHP'liler, tekrarlanan kuranın kanunsuz olduğunu savundu.

Gündem 13.01.2021, 15:46
CHP'nin Menemen isyanı: Kura kanunsuzdur

Menemen'de ikinci kez yapılan kurada başkanvekilliğine AKP'li Aydın Pehlivan'ın seçilmesine CHP tepki gösterdi. Topluca açıklama yapan CHP'liler, kuranın hukuk dışı olduğunu dile getirdi. CHP'nin başkanvekili adayı Deniz Karakurt, "Menemenliler’in milli iradesi satılmıştır, gasp edilmiş, çalınmıştır" dedi.

AKP adayının seçildiği kuranın ardından CHP'liler ortak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un yanı sıra CHP İl Başkanı Deniz Yücel, CHP başkanvekili adayı Deniz Karakurt'un yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP'li ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve CHP'li meclis üyeleri de katıldı.

"MİLLİ İRADE GASP EDİLMİŞ"

CHP'nin başkanvekili adayı Deniz Karakurt şöyle konuştu:

"Menemenlinin milli iradesi satılmıştır, gasp edilmiştir, çalınmıştır. Biz dün buradaydık, bugün de buradayız, yarın da buradayız. Hukuk mücadelemiz devam ediyor. Mahkeme sonucu beklenmedi. Ama mahkeme devam edecek. Ve ben Türk adaletine inanıyorum. Bizim lehimize davanın sonuçlanacağına inancım sonsuz. Bugün yapılan işlem usulsüz bir işlemdi. Yarın kuradan çıkarsan ne olacak diye soruldu. Ben kuradan çıksam da dava açacaktım. Asıl ben şimdi merak ediyorum. O arkadaşımız çalarak o koltuğa nasıl oturacak. Biz millet ittifakı olarak davamızın arkasındayız. Hiç kimse meraklanmasın.”

ADALETTEN NASİBİNİ ALMAYAN ANLAYIŞ...

CHP İl Başkanı Deniz Yücel de şunları söyledi:

“Adında adalet olan ancak adaletten nasibini almayan anlayış, Menemenli hemşerimizin iradesini çaldı. Daha önce açılan dava devam ediyor. Bu yapılan kura işlemi yapılmadan önce işlemin hukuksuz olduğunu ifade etti. Bugün çekilen kura sonucu ile de hukuki olarak tüm haklarımızı kullanacağız. Ama burada bir haksızlık, adaletsizlik var. Burada Danıştay'ın kararlarına, idari yargılama usül kanundaki esaslara aykırı verilen ve tamamen nokta atışı hazırlanan bir yürütmeyi durdurma kararı sonucunda zaten çekilmiş olan, hiçbir hile, şaibe tesisi olmayan kura çekimi bugün tekrarlandı. Bunu Menemen'de yaşayan tüm hemşerilerimize tek tek anlatacağız. Mücadelemiz hukuki, siyasi mecrada sonuna kadar devam edecek.”

Yorumlar (0)
22
açık