CHP''li Erdoğdu''dan çarpıcı açıklama: Son 20 yılda 1 trilyon dolarlık rüşvet pazarı oluştu

CHP''li Erdoğdu''dan çarpıcı açıklama: Son 20 yılda 1 trilyon dolarlık rüşvet pazarı oluştu Sözcü yazarı Uğur Dündar''a konuşan CHP''li Aykut Erdoğdu, 20 yıl içerisinde 1 trilyon dolarlık rüşvet pazarı oluştuğunu ve kamu zararının 5 trilyon dolar civarında olduğunu iddia etti.

Gündem 30.12.2020, 10:02 30.12.2020, 10:02
CHP''li Erdoğdu''dan çarpıcı açıklama: Son 20 yılda 1 trilyon dolarlık rüşvet pazarı oluştu

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ''Son 20 yılda 1 trilyon dolarlık rüşvet pazarı oluştu, kamu zararının 5 trilyon dolar civarında olduğunu hesaplıyoruz'' dedi.

Dündar'nı 'son 20 yılda Türkiye'de ne kadar yolsuzluk yapıldı sizce?' sorusunu cevaplandıran Erdoğdu, yaptıkları ortalama hesaplara göre, ''20 yıl içerisinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir rüşvet pazarının oluştuğunu hesap ediyoruz'' cevabını verdi.

''KAMU ZARARI 5 TRİLDON DOLAR''

Erdoğdu, ''Alınan her 1 birim rüşvet karşılığında 5 birim kamu zararı oluştuğu düşünüldüğünde yani yolsuzluk suçundan elde edilen ek gelirin ortalama yüzde 20'sinin rüşvet olarak verildiği düşünülürse son 20 yılda yolsuzlukların oluşturduğu kamu zararının 5 trilyon dolar civarında olduğunu hesaplıyoruz'' dedi.

ERDOĞDU, ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

''Tarihinin en ağır en derin en tehlikeli ekonomik ve siyasi krizi ile karşı karşıya olan ülkenin bu yıkımdan başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak siyasi nüfuz sahibi bütün yöneticiler gücü ve yetkisi oranında sorumludur'' diyen CHP'li Erdoğdu, çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:

''Böylesine büyük bir yıkımdan hiçbir kişinin veya hiçbir kurumun istismar etmediği ve edemeyeceği milli mücadele ile çıkılması mümkün. Önümüzde çok zorlu bir yol var. İktidara düşen bugüne kadar yaptığının aksine samimi bir şekilde demokrasi, adalet, yolsuzlukla mücadele gibi yapısal sorunların çözümü için köklü adımlar atmasıdır. Bu kapsamda yolsuzlukla mücadele için FAFT'ın 40 önerisine harfiyen uyulmalı bunun için derhal 12 no.lu “Siyasi Nüfuz Sahibi Kişilerin Yolsuzluklarıyla Mücadele” önerisinin gereği olarak “Siyasi Etik Kanunu” çıkarılmalı ve etkin uygulaması sağlanmalıdır.''

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu