CHP''li Öztunç''tan ''saraydaki şatafat''a eleştiri: Saray bunları yiyor!

Meclis''te ''ejder meyvesi'' polemiği Meclis''te görülen Bütçe Görüşmeleri''nde CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un, ''ejder meyvesi'' çıkışı polemiğe neden oldu. Öztunç''un, “Sizler sarayda ejder meyvesi yiyorsunuz ama milletin çocukları portakala, mandalinaya hasret” sözlerine AK Partili isimlerden ''mahrem'' karşılığı geldi.

Gündem 17.12.2020, 10:08 17.12.2020, 10:08
CHP''li Öztunç''tan ''saraydaki şatafat''a eleştiri: Saray bunları yiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bütçe Görüşmeleri'nde CHP ve AK Partili isimler arasında saray yemekleri polemiği yaşandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısıve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, konuşması sırasında sarayda yaşanan 'şatafat'ı eleştirdi. 

Saray'da verilen bir resepsiyonda 'ejder meyvesi' çokça tatışılmıştı

Öztunç'un ''Sizler sarayda ejder meyvesi yiyorsunuz ama milletin çocukları 1 portakala, 1 mandalinaya hasret. Sayın Erdoğan'ın sarayda hatırlatalım isterseniz: Beyaz çay, ejder meyvesi, efuli (liçi meyvesi eşliğindeymiş) aloe vera (starex meyvesi eşliğinde), orman meyveli spesiyal, bahçe naneli limonata içermiş, pataşur içerisinde Çerkez tavuğu ‘neyse bu artık’, zencefilli somonlu suşi, tartolet içerisinde humus. Okuyamıyoruz bile yani söyleyemiyoruz bile neler olduğunu. Sarayda bunları yiyor'' sözleri üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ''Sen kendinle karıştırdın herhalde'' diye bağırırken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ise “Ayıp, ayıp bee. Mahremine giriyorsun'' dedi.

Polemiğin ardından Öztunç sözlerine şöyle devam etti:

“Sizinkiler bol bol ihale alıyor, milletin çocukları ekmek parası için rögar temizlerken yaşamını yitiriyor, zehirleniyor. Sizinkilerin kardeşleri, yeğenleri, çocukları 3 maaş, 4 maaş, 5 maaş alıyor ama milletin çocukları işsizlikten kırılıyor, intihar ediyor. Bakın, 2002'den beri 3 bini aşkın intihar olmuş Türkiye'de, son on yedi yılda yaklaşık 5 bin kişi geçinemediği için yaşamına son vermiş. İnsanlar intihar ediyorlar ama hiçbiri sizin umurunuzda değil çünkü keyfiniz yerinde, hayat size güzel, ondan dolayı hiçbir şeyi umursamıyorsunuz.”

Öztunç’tan sonra söz alan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora şöyle karşılık verdi:

“Hatip konuşmasında özellikle intihar vakalarından bahsetti, bugün de bunları, intihar vakalarını hep ekonomik nedenlerle bağdaştırmaya çalıştı. Bugün Trabzon'da bir olay yaşandı, Trabzon'da bir çöp tenekesinin olduğu yerde vatandaşın yiyecek topladığı yönünde bir haber çıktı ve CHP'li arkadaşlar işte "Millet açtır." şeklinde feveran ettiler. Tabii, bir vatandaşımızın böyle bir durumda olmasına biz milletvekili olarak hassasiyetle yaklaştık, olayı araştırdık, hayvanlarına yiyecek toplamak için. Çöp konteynerinin yanındaki yiyecekleri topladığını öğrendik, eşinin çalıştığını kendisinin de hayvancılık yaptığını öğrendik. Her olayı ekonomik nedenlere bağlamamak lazım, intihar olayları kötü olaylardır, yaşanmaması lazım ama bunun her birini de bir suçlama nedeni olarak göstermemeniz gerekiyor.”

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu