CHP’li Süleyman Bülbül: AYM hukuk sınırlarını aştı

''AYM hukuk sınırlarını aştı'' CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, çoklu baro ve delege sistemini getiren Avukatlık Kanunu''ndaki değişikliklerin iptaline karşın Anayasa Mahkemesi''nin (AYM) verdiği ret kararını sert sözlerle eleştirdi.

Gündem 11.12.2020, 17:39 11.12.2020, 17:39
CHP’li Süleyman Bülbül: AYM hukuk sınırlarını aştı

Çoklu baro sisteminin hukuk faciası olduğunu savunan CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, “AYM kararında çoklu baro maddesi hakkında, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının aynı bölgede birden fazla olamayacağı yönünde getirilmiş bir sınırlama bulunmadığı; bu nedenle aynı ilde birden fazla baronun kurulmasına anayasal açıdan herhangi bir engel olmadığı şeklinde değerlendirme yaptı. Verilecek kararlarda temel hukuk kuralları dikkate alınmalıdır. Ancak AYM hukukun çizdiği sınırları aşmıştır” ifadelerini kullandı. 

EŞİTSİZ TEMSİL VE DEMOKRASİ YOK EDİLDİ

Demokrasinin yok edildiğini savunan Bülbül, AYM’nin daha önce bazı birliklerin davalarında göz önüne aldığı eşitlik ve temsilde adalet ilkesini dışladığını belirterek şöyle dedi:

*Kararda, delege sistemi hakkında baroların daha fazla söz sahibi olacağı; çoğulcu ve katılımcı demokrasi için elverişli olacağı belirtilmiştir. 

*Delege sayısında öngörülen eşitsiz temsil ilkesiyle nasıl bir demokrasi ortamı yaratılabileceğini çok merak konusu. 49 üyesi bulunan Ardahan Barosu da 4 bin 983 üyesi bulunan Antalya Barosu da TBB’de 4 delege ile temsil edilecek. 

*En fazla üye sayısına sahip üç büyük şehirdeki baroların etkinliği tahayyül edilemez ve demokratik olmayan şekilde azaldı. Bunun neresi eşitliğe, katılımcı demokrasiye uygun?

Yorumlar (0)
21
açık