Çocuklu ailelere enflasyon şoku: Daha çok etkilendiler 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  yeni doğan çocuk giderlerini 5 kat arttığını belirterek, "Çocuk bezi 250 lirayı buldu. Bazı aileler artık eski yöntemle çocuklarının öz bakımını yapabiliyorlar. "dedi.

Gündem 20.01.2022, 10:31 20.01.2022, 11:31
Çocuklu ailelere enflasyon şoku: Daha çok etkilendiler 

Fiyat artışlarından  çocuklu aileler belki de en çok etkilenen kesim, özelliklede 0-3 yaş çocukları olan, ailelerin tüketim masraflarına önemli bir kısmını oluşturuyor. Ziyaret ettiği bir eczanede çocuk bezi, emzik, mama gibi birçok ürüne 5 kat zam geldiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Çocuk giderleri de katlandı. Bir bebeğin haftalık mama ve bez gideri 350 lirayı geçti” dedi. Eczacı Yıldız ise “ 6 liralık emzik 22 liraya çıktı”i fadesinde bulundu. 

BEBEK ÖZBAKIM ÜRÜNLERİNE 3 KAT ZAM 

Eczacı Turgay Yıldız, Bebek ürünlerinin eski ve yeni fiyatlarıyla ilgili bilgi veren bebek ürünlerinin bazılarının fiyatının geçen yıla göre iki katına, bazılarının ise 3 katına çıktığını belirtti. Geçen yıl 6 lira olan çocuk emziğinin 22 liraya, 20 lira olan biberonun 60 liraya, 110 lira olan mamanın 220 liraya, 4 lira olan ıslak mendilin 12 liraya, 8 lira olan pudranın 24 liraya ve 100 lira olan çocuk
bezinin ise 250 liraya çıktığını belirtti.

ÇOĞU AİLE BEBEĞİNİ BESLEYEMİYOR

Yıldız, Yeni doğan bir çocuğun haftalık mama ve bez masrafının 300-350 lira arasında değişen fiyatlara yükseldiğini belirterek  “Fiyatlar çok arttı, bazı annelerin bez ve mama almadan çıktığına şahit oluyoruz. Duyarlı aileler, bazen durumu iyi olmayan annelerin bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi.

MAMALARA DÖVİZ ETKİSİ 

Geçen yıl 110 lira olan mamanın bu yıl 220 liraya çıktını anlatan Eczacı Yıldız, mamaların tamamına yakınının ithal olduğuna dikkat çekerek, “Döviz fiyatları arttıkça mama fiyatları da yükseldi, döviz düşünce mama fiyatları düşmediği gibi aksine arttı” diye konuştu.

ÇOCUKLU AİLELERE DESTEK VERİLMELİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyipn  Erdoğan’ın evlenen çiftlere en az 3 çocuk yapmaları tavsiyesinde bulunduğunu anımsatarak, “Bir yılda bebeklerin ihtiyacı olan bez ve mama
fiyatları 2-3 katına çıktı. Bu şartlarda nasıl 3 çocuğa bakılacak. Sadece haftalık mama ve bez masrafı 350 lira olmuş, asgari ücretli ya da dar gelirli bir aile bu masrafın altından nasıl kalkacak? Çocuk yapın diyen o
çocukların sağlıklı beslemesi içinde gerekli koşulları yaratmalıdır. En az bir yıl dar gelirli aile çocukları için gider desteği verilmelidir ”dedi.

ÇOCUK BAKIMINDAN 50 YIL GERİYE GİTTİK

Doğum yapan bir annenin kendisi haricinde, yalnızca çocuğu için yapacağı harcama giderlerinin bir yılda yüzde 100’den fazla arttığına değinen Gürer, “Bazı anneler artık çocuklarına bez almaktan vazgeçip, 50 yıl önce olduğu gibi bebeklerin altına muşamba ve bez bağladıklarını söylüyorlar. Bu durum ülkemizdeki yoksulluğun, yüksek enflasyonun hangi boyutlarda olduğunu de gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık