Cumhurbaşkanlığı aday tartışması... Çarpıcı Kılıçdaroğlu-Demirtaş iddiası!

Gazeteci Barış Yarkadaş, tv100'de katıldığı canlı yayında cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Yarkadaş, "HDP'nin aday stratejisi içinse 6'lı masadan çıkacak karara göre belli olacak" dedi.

Gündem 01.07.2022, 08:42 01.07.2022, 08:46

Erdoğan Aktaş'ın tv100'de hazırlayıp sunduğu Sağlı Sollu programında AK Parti 26. Dönem Milletvekili Mehmet Metiner, Akademisyen - Yazar Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Gazeteciler Barış Yarkadaş ve Gürkan Hacır gündemi değerlendirdi.

'HDP, MİLLET İTTİFAKI'NIN VEYA ALTILI MASANIN KARARINI BEKLİYOR'

HDP'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı tavırla ilgili Yarkadaş, "HDP bu konudaki tutumunu netleştirmedi. HDP cumhurbaşkanlığı konusunda tutumunu belirlemek için Millet İttifakı’nın veya altılı masanın alacağı kararı bekliyor. Eğer Millet İttifakı veya altılı masa HDP’yi de tatmin edebilecek bir aday çıkarırsa HDP’nin de kendi seçmenine ‘tamam kardeşim biz bu kişiye oy verebiliriz’ diyebileceği bir profil çıkarırsa HDP cumhurbaşkanı adayı çıkartmayacak ama HDP kendi seçmenine oy verdirtemeyeceğini düşündüğü bir aday çıkarsa iki isim üzerinde konuşuyor. Bu isimleri öğrenemedim" ifadelerini kullandı.

'DEMİRTAŞ, KILIÇDAROĞLU’NA SANILDIĞI KADAR UZAK DEĞİL'

Yarkadaş "O zaman kendi adaylarıyla çıkacaklar ama sayın Kılıçdaroğlu bu seçimin ilk turda tek adayla kazanılması yönünde ortaya bir görüş koyuyor. Selahattin Demirtaş’ın da bu konuda görüşlerinin kamuoyuna yansıdığı gibi olmadığını hissettim. Demirtaş’a yakın isimlerle de konuştum. Sanki Demirtaş, sürekli Ekrem İmamoğlu’nu destekliyormuş gibi bir algı var fakat bu algının çok doğru olmadığını bugün gördüm. Demirtaş’ın sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sanılan aksine sıcak olduğunu hissettim. Kılıçdaroğlu’na sanıldığı kadar uzak değil" dedi.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu