'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ucube bir sistemdir'

MHP lideri Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için yasal düzenleme yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye rejim yok" dedi.

Gündem 08.02.2022, 08:06 08.02.2022, 08:08
'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ucube bir sistemdir'

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi' açıklamalarına ilişkin konuştu.

Cumhuriyet'e konuşan Kanadoğlu, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye rejim yok" diyerek Bahçeli'nin sözlerine tepki gösterdi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, kendisini de anarak yaptığı konuşma ile düşüncesini ortaya koyduğunu belirten Kanadoğlu, “Kendi açıklamasında bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıklamış oldu. Herhangi bir şekilde yasal düzenleme gerekiyorsa onu da yapabileceklerini söylediğine göre, herhalde ikiden fazla aday olamayacağını da kabul etmiş oluyor. Bu yasal düzenlemeyi yani anayasa değişikliğini nasıl başaracağı konusu kapalı kalmış oldu” dedi. 2007’deki krize işaret eden Kanadoğlu, “2007 olayı, anayasanın çok açık bir ifade taşımaması nedeniyle yoruma açıktı. Bugün, 1982 Anayasası’nın 101. maddesinin ikinci fıkrası çok açık, net, hiçbir yoruma ihtiyaç duymayacak şekilde düzenlenmiş vaziyette” dedi.

'UCUBE BİR SİSTEM'

Cumhurbaşkanının ikiden fazla seçilemeyeceği yönündeki hükmün devam ettiğini aktaran Kanadoğlu, şunları kaydetti:

“Hiçbir rejim değişikliği bahse konu değil. Zaten cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye bir rejim yok. Ucube bir sistemdir bu. Bu sistem herhangi bir devlet rejimini değiştiren bir olay da değil. Bu itibarla Devlet Bahçeli açık bir şekilde bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kendisi ifade etmiş oldu. TBMM, bir erken seçim kararı alırsa elbette aday olabilir. İstisna geçerli. Anayasa, TBMM bir erken seçim kararı almazsa aday olamaz diyor. Yoruma açık bir madde değil. Kendisine ve bilime saygısı olan herhangi bir akademisyenin tersini söylemesi mümkün değil.”

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu