Cumhurbaşkanlığı''ndan Fikri Sağlar''a tepki: Konu yine başörtüsü

Cumhurbaşkanlığı''ndan Fikri Sağlar''a tepki! Geçtiğimiz günlerde büyük kongresini gerçekleştiren DEVA Partisi''nde, konuşma yapan Ali Babacan, 28 Şubat sürecinde ablasının yaşadığı olayı anlatırken gözyaşlarını tutamamıştı. Ardından eleştirilerin ve destekler de gelirken bir programda konuşan Eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar''ın, "Türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde, adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var" açıklaması birçok kesimden tepki gelirken bir ''hamle'' de Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın''dan geldi.

Gündem 31.12.2020, 11:19 31.12.2020, 11:19
Cumhurbaşkanlığı''ndan Fikri Sağlar''a tepki: Konu yine başörtüsü

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kalın, 'başörtüsü ve kılık kıyafet üzerinden yapılan ayrımcılığı barbar ve müptedi bir zihniyetin tezahürü olarak tanımladı.

''SÖYLEMLER IRKÇILIKTIR''

Bu tür temel hakkın, bazı söylemlerle baskılanmaya çalışılmasının gericilik, ayrımcılık ve ırkçılık olduğunu açıkladı.

Türkiye'de bu zihniyete geçit olmadığını da belirten Kalın, sosyal medyadaki mesajında şunları söyledi:

''Başörtüsü ve kılık kıyafet üzerinden yapılan her tür ayrımcılık, barbar ve müptedi bir zihniyetin tezahürüdür. Kadınların temel bir insan hakkını köhne irtica söylemleriyle baskılamaya çalışmak gericiliktir, ayrımcılıktır, ırkçılıktır. ''

ALİ BABACAN'IN KONUŞMASI

Kongrede konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, siyasete girme sebebinin '1998 yılında ablasının başörtüsünden dolayı acı çektiği' dönemi anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Babacan, bu olaydan sonra siyasete girdiğini belirtti.

FİKRİ SAĞLAR'IN 'TÜRBANLI' AÇIKLAMASI

Eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın canlı yayında yaptığı "Türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde, adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var" açıklaması tepki toplamıştı. Sağlar'ın tepkisi Babacan'ın konuşmasından sonra geldi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu