Deniz Zeyrek: Demek ki 30 Ağustos halkı ilgilendiriyormuş!

Usta gazeteci yazar Deniz Zeyrek, bugünkü köşe yazısında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın  “30 Ağustos halkı ilgilendirmiyor” sözlerini değerlendirdi.

Deniz Zeyrek: Demek ki 30 Ağustos halkı ilgilendiriyormuş!

Zeyrek, Temmuz ayında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında muhalefet kanadının Kurban Bayramı gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda da toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması için önerge vermesinin üzerine Aktaş'ın törenlerin sadece protokol tarafından yapıldığını, halkı ilgilendirmediğini, haliyle toplu taşıma kullanımının artırmadığını gerekçe göstererek bu talebe karşı çıkmasını değerlendirdi.

Zeyrek, öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 30 Ağustos günü Cuma'ya denk gelince “Vatan Bize Emanettir” başlıklı hutbesinde Büyük Zaferi konu almasını ancak hutbede Atatürk'ün anılmaması hakkında değerlendirmede bulundu. 

İşte Zeyrek'in "Demek ki 30 Ağustos halkı ilgilendiriyormuş!" isimli yazısı:

Türkiye çok ilginç bir ülke oldu.
Her şeyi uçlarda yaşıyoruz.
Bir uçtan diğer uca savrulup duruyoruz.
İşte size bir örnek:
Temmuz ayında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında muhalefet kanadı, Kurban Bayramı gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda da toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması için önerge vermişti.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törenlerin sadece protokol tarafından yapıldığını, halkı ilgilendirmediğini, haliyle toplu taşım kullanımını artırmadığını gerekçe göstererek bu talebe karşı çıkmıştı.
Aktaş'ın sözleri “30 Ağustos halkı ilgilendirmiyor” olarak anlaşıldığından kıyamet koptu. Mesele Bursa sınırlarını aşıp bütün Türkiye'nin gündemine oturdu.
Başkan Aktaş hemen “Ben törenlerin protokol tarafından yapılmasını ve halkın katılımı olmadığını kastettim” gibi bir savunma geliştirdi.
Bu vesileyle başkanın 30 Ağustos'u nikahını bilinçli bir şekilde o güne denk getirecek kadar önemsediğini öğrenmiş olduk.
Kamuoyu baskısı galip geldi ve 30 Ağustos günü vatandaşlar Bursa'daki toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabildi.
Kaderin cilvesine bakın ki Bursa Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos'un anlam ve önemini anlatan videosu için, ilk başta 30 Ağustos günü ücretsiz olmasına gerek görmediği bir toplu taşım aracını mekan seçti.
Aktaş'ın sosyal medyada bizzat paylaştığı videoda tiyatrocular o toplu taşıma aracını kullanan insanlara Bursa'nın işgal altında olduğu iki yıl boyunca TBMM kürsüsünde kara bir örtü kaldığını ve büyük zaferi anlatıyordu.
Videoyu izlerken kendimi “Büyük Zafer olmasa 10 gün sonra Bursa nasıl kurtulurdu. 30 Ağustos 2 yıl boyunca işgal altında kalan ve 10 Eylül gecesi kurtulan Bursa halkını ilgilendirmez olur mu hiç” derken buldum.
Bir siyasetçinin sırf muhalefetin isteğini reddetmek için ortaya koyduğu ilk tavır ile geldiği son nokta arasındaki farkı görüyor musunuz?
Ne dersiniz?
AK Partili Aktaş, 30 Ağustos'un iki siyasi parti arasındaki çekişmeye malzeme olmayacak kadar önemli bir gün olduğunu anlamış mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 Ağustos günü Cuma'ya denk gelince “Vatan Bize Emanettir” başlıklı hutbesinde Büyük Zaferi konu aldı. Ancak hutbede zaferin mimarlarından Başkomutan Atatürk anılmayınca da büyük tepki çekti. Hatta Ankara'da bir camide vatandaşlar hutbeyi okuyan imama tepki gösterip camiyi terk ettiler. Merak edip geçmiş yıllardaki hutbelere baktım. Diyanet zaten son yıllarda hutbelerinde 30 Ağustos'u görmezden gelmiş. Gördüğü zamanlarda da tıpkı son hutbede olduğu gibi Atatürk ve silah arkadaşlarının o zaferde hiç payı yokmuş gibi bir tavır almış.
Bu konuda sorulması gereken soru aslında şu:
Atatürk'ün hutbede anılmaması bugüne dek hiç sorun olmazken şimdi neden kıyamet koptu?
Ben üç maddelik bir yanıt verebilirim:
Birincisi ve en önemlisi Atatürk karşıtlığını, “Mustafa Kemal ile zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin” diyen birini Atatürk'ün ölüm yıldönümünden bir gün önce ziyaret edecek kadar belli eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a duyulan büyük öfke.
İkincisi, Diyanet'in kuruluş amacından çıkarak sadece siyasi iktidarın politikaları ile belli cemaat ve tarikatları temsil ediyor gibi hareket etmesi.
Üçüncüsü ise geçmişte bu durumları kanıksayan ve tepkisiz kalan insanların, 31 Mart yerel ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinden sonra yaşadığı “umut” ve “cesaret” duygusu. Halk artık Atatürk sevgisini göstermekle kalmıyor, Atatürk'ü hor görmeye, yok saymaya çalışanlara da tepki gösteriyor. (Trabzon'da Yenimahalle İncirlik Camii Yaşatma Derneği Başkanı Ali Sait Yılmaz'ın 30 Ağustos'ta caminin dışına astığı Atatürk posterini müftülükten gelen “kaldır” telkinine rağmen indirmemesi de bu sevgiyi gösterme cesaretinin bir ürünü olsa gerek.)


 

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

  Alkollü araç kullanan ünlü oyuncu Ahmet Kural, İstanbul Üsküdar'da zincirleme trafik kazasına karıştı.

 • 2

  ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

  Çin'de ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan Corona virüs hastalığı fırsatçılara yaradı.Maske karaborsası oluştu.Stokçular depolarda hatta evlerinde kolilerde beklettikleri maskeleri bakın hangi fahiş fiyatlarla satıyorlar.

 • 3

  İŞADAMI TURGUT TORUNOĞULLARI'NDAN TÜRK EKONOMİSİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

  Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

 • 4

  Sarıgül: Gayrimenkul satışlarında rekor kırılacak

  Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu hava, gayrimenkul sektörüne de yansıdı. 200'den fazla alana direkt olarak dokunan ve yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan gayrimenkulde, 2020 yılı ivme dönemi olacak. Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emir Sarıgül, hem Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü, hem de kendi projelerine dair açıklamalarda bulundu.

 • 5

  CEP HERKÜLÜ DEV ADAM: NAİM SÜLEYMANOĞLU

  Üç olimpiyat, yedi dünya ve Avrupa şampiyonluğu... Halterin 'Küçük dev adamı... Rekorlar rekortmeni '' Naim Süleymanoğlu''.... Ünlü iş adamı ve yazar Aykut Torunoğulları usta kalemiyle milli gururumuz Naim Süleymanoğlu'nun yaşattığı gururu ve başarılarıyla Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı... İşte yazar Torunoğulları'nın duygusal yazısı....

 • 6

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 7

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.


DİĞER HABERLER

AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

İmamoğlu'ndan Yenikapı'daki araçlarla ilgili ilk açıklama

İBB'den 'araç' açıklaması

2019-2020 eğitim öğretim yılı bugün başladı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı