Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan da 'trend'e katıldı: İş yok değil çok, eleman yok!

Son dönemde artar 'iş çok ama eleman yok' söylemlerine Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan da katıldı. İŞKUR verilerine göre işin çok olduğunu ancak eleman bulunmadığını ileri süren Erdoğan, "İşletmelerimiz çalıştıracak personel arıyor. Ancak, ne yazık ki özellikle belli bir yaş grubu vatandaşımız bu işlerde çalışmak istemiyor” diye konuştu.

Gündem 27.09.2021, 07:07 27.09.2021, 08:00
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan da 'trend'e katıldı: İş yok değil çok, eleman yok!

Koronavirüs pandemisinin olumsuz etkisi, ekonomideki dalgalanma ve göçmen akınıyla birlikte vatandaş iş bulmakta zorlanırken özellikle son dönemde 'iş çok ama eleman yok' söylemleri medyada sıkça yer almaya başladı.

İstanbul Kadıköy'de bulunan Dürümcü Emmi adlı restoranın sahibi, 8 bin 400 liraya yaklaşan maaşla işçi bulamadıklarını söylerken Adana'da kebap ve dönerciler günlük 150-200 lira yevmiye verip sigortasını da yaparak çalıştıracak eleman bulamadıklarını iddia etmişti.

Röportaj sonrası ilan çıkan restoran 'stajyer garson' için 4 bin 250 lira maaş vereceğini açıkladı. Ancak şirketin daha önce kadın çalışan için 4 bin lira maaş ilanı verdiği öğrenildi.

Bunlara bir yenisi de Meslek Komitelerine yönelik ikinci toplantısında, üyelerine seslenen Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan'dan geldi.

'NEDENSE ÖNERİLEN İŞİ BEĞENMİYORLAR'

İŞKUR verilerine göre işin çok olduğunu ileri süren Erdoğan, "Denizli İŞKUR, bugün itibarıyla farklı iş kollarında 2392 eleman arıyor. Kuruma başvuran çok sayıda vatandaşımız, İŞKUR’a kayıtlı işletmelerimizle irtibata geçiriliyor. Ancak, ne yazık ki insanımız buralarda çalışmak istemiyor. İş arıyor ama nedense önerilen işi de beğenmiyor. Kısaca, iş yok değil çok; fakat eleman yok! Bununla ilgili farklı bir proje başlatacak, dikkat çekici bir çalışma yürüteceğiz. İnsanımızı, bu sektörlere ve işletmelerimize yönlendireceğiz" diye konuştu.

Öte yandan 7 bin liraya kümes bakıcılığı yapacak işçi bulamadığını söyleyen 'köylü' ile bir spor kanalında yıllık 8.5 milyon lira aldığı iddia edilen ve asgari ücretin 8 bin lira olduğunu düşünen 'spor yorumcusu' da son dönemde en çok konuşulanlar oldu.

ERDOĞAN: PANDEMİYE RAĞMEN İHRACAT VE İSTİHDAMIMIZ ARTTI

Denizlipost'ta yer alan habere göre, Meslek Komitelerine yönelik ikinci toplantısında hem üyelerine hem de hemşehrilerine seslenen Uğur Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Pandemide bizzat talimat verdim ve gece gündüz demeden ara vermeden çalıştık. Telefonlarımız saat 22.00’a kadar açık kaldı. Odamızdan yetkili bir isim bu telefonlara baktı ve gerekirse istenirse benimle de direkt görüştürdü. Üyelerimizin sıkıntıları ile beklentilerini ve önerilerini dinledik. Online olarak 7 gün 24 saat esasına göre hafta sonu ve resmî tatiller de dahil çalıştık. Her an açıktık; ulaşıldık. İşletmelerimizin kapanmaması ve çalışması, üretim, tedarik ve hizmet zincirinin aksamaması için uğraştık. Denizli Valiliğimizle koordinasyon halinde gerekli izinlerini çıkartarak, işlerinin başında kalmalarını sağladık. Bu sayede pandemiye rağmen hem ihracatımız hem de istihdamımız arttı. Geçen yıl haziranda 210 bin 585 olan 4A kapsamındaki aktif sigortalı sayımız, bu yılın aynı ayında 237 bin 982’ye ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 13,01’lik artış oldu. 4A, 4B ve 4C’yi kapsayan aktif sigortalı sayımız ise son 1 yılda 300 bin 816’dan 329 bin 662’ye yükseldi. Bunun yanı sıra Can Suyu, Nefes Kredisi ve Eximbank destekleri olarak 340 milyon TL’lik büyük bir kaynağı üyelerimizin kullanımına açtık. Kötü günlerinde de yanlarındaydık… Ayaklarına kadar gittik; tek tek dinledik ve varsa sorunlarını çözdük. Üye ziyaretlerimizi asla aksatmadık. Komitelerimiz bir koldan biz bir başka koldan her fırsatta işletmelerimizin kapısını çaldık. Bu arada, üyelerimiz için binamızdaki imkânları iyileştirdik. Her şey üyelerimizin daha iyi bir ortamda daha konforlu bir hizmet alması için. Bundan sonra da yine elbirliğiyle hareket edecek, çok daha iyi işler yapacağız. Denizli Teknik Tekstil Merkezimizi hazırlıyoruz. Çok önemli işlere, üretimlere ve buluşlara imza atacağımız çok değerli bir yatırım bu merkez. Şehrimizde yeni iş kolları ile sektörler oluşturacak. İş ve istihdamı daha da artıracak. Malumunuz; kuraklık var ve susuzluğun boy gösterdi. Mesela bu tesisimizde susuz boyama dahi yapılabilecek. Ayrıca, fuar vb. organizasyonlarda daha fazla yer almanız, sektörlerinizdeki yenilikleri, yeni ürünleri ve gelişmeleri yakından takip edebilmeniz için çalışıyoruz. Bu yıl, İstanbul’da Avrasya Ambalaj 2021 Fuarı var; 25-26 ekimde heyet halinde ziyaret edeceğiz. 09-13 Ekim’de de Köln’de Uluslararası Gıda, Yiyecek ve İçecek Fuarı Anuga var. Oraya da heyet halinde gideceğiz ve iş adamları dernekleri ile bir araya geleceğiz. Önemli isimlerle temaslarda bulunacağız. Bu etkinliklerimize ilgi oldukça büyük; sağ olun. Sizlerin de ilgi gösterip eksiksiz katılmanızı bekliyoruz."

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu