Depremi bilmişti... Naci Görür'den kritik uyarı!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür 7 Ocak'ta sosyal medya paylaşımında Alanya'daki fay hatlarından bahsederek; "Alanya'da deprem olur mu diye çok soru var. Basitçe anlatayım: Antalya Körfezi bölgesi ve kuzeyi genellikle normal atımlı fay ve graben sistemleriyle karakterize edilir." ifadelerine yer verdi.

Gündem 11.01.2022, 10:59 11.01.2022, 12:30
Depremi bilmişti... Naci Görür'den kritik uyarı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde duyurulan 6.4 büyüklüğüdeki depremle gözler  Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'e çevrildi. Görür;  7 Ocak’ta  sosyal medya hesabından “Alanya’da deprem olur mu?” sorusu üzerine yaptığı paylaşımda bölgedeki faylara işaret etti. 

SOSYAL MEDYADA FAY HATLARINDAN BAHSETTİ

Görür'ün paylaşımlarındaki ifadeleri şöyle; 

* Alanya'da deprem olur mu diye çok soru var. Basitçe anlatayım: Antalya Körfezi bölgesi ve kuzeyi  genellikle normal atımlı fay ve graben sistemleriyle karakterize edilir.

* Bu sistemler KB-GD, KD-GB ve K-G doğrultuludur. En belirgin iki sitem Akşehir ve Fethiye-Burdur Fay zonlarıdır.

* Bu sistemler doğrudan Alanya içinden geçmeseler bile deprem ürettiklerinde Alanya'yı etkilerler.

*Buraya kadar anlattıklarım karada olan faylardır. Son 50-60 senede Alanya genellikle 5-6 mertebesinde depremlerden etkilenmiştir.

* Bir de denizde Alanya açıklarında Helen-Kıbrıs dalma-batma zonu vardır. Bu zon derin ve büyük depremler üretebilir.

* Bu zondan kaynaklı depremler de Alanya'da tahribata neden olabilir.

Deniz yüzeyinin 5.06 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Mersin'in Anamur ilçesine yaklaşık 134 kilometre mesafede olduğu belirlendi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 6.1 olarak duyurdu.

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu