Detaylar ortaya çıktı: Ne konuştular?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun 'üçlü ittifak'a ilişkin konuştuklarını aktardı.

Gündem 13.05.2022, 12:59
Detaylar ortaya çıktı: Ne konuştular?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, çarşamba günü CHP Genel Merkezi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir araya gelmişti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşesinde görüşmenin ayrıntılarını yazdı. Seçim Yasası değiştirildiğinde Karamollaoğlu'nun “Üçüncü ittifak olabilir” çıkışı yaptığını hatırlatan Pehlivan, "Altılı masa dağılmadan “Saadet-DEVA-Gelecek ittifakı” demekti bu. Dahası, Karamollaoğlu iki partinin Saadet çatısı altında seçime girmesini arzuluyordu" ifadelerini kullandı.

Pehlivan yazısına şu şekilde devam etti:

"Ali Babacan’ın “Seçime kendi adımız ve logomuzla gireceğiz” çıkışı da aslında Karamollaoğlu’na yanıttı. Üçlüden bir parti çatı olacaksa, onun DEVA Partisi’nin olmasını istiyordu. 

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ise daha sıcaktı üçlü ittifaka. Hatta ve hatta Davutoğlu’nun partisini kurar kurmaz Saadet ile birlikte hareket etmek istediği konuşuluyordu. O günlerde hem Karamollaoğlu’nun hem de Oğuzhan Asiltürk’ün “daha erken” dediği öne sürülüyordu. 

İşte deniyor ki yeni yasayla gündeme gelen üç partinin birlikteliği rafa kaldırılmış değil. Halen gündemde. Karamollaoğlu’nun asıl niyeti yalnızca Babacan ve Davutoğlu ile görüşmekti. Lakin sonra bu planı tüm altılı liderlere doğru dönüştü. 

Özetle, Karamollaoğlu ile Kılıçdaroğlu’nun buluşmasının sırrı burada yatıyor. Saadet lideri üçlü ittifakın kurulması için CHP lideriyle de istişareler yapıyor. Kulislerde bu çaba “En çok vekil hangi yöntemle çıkacaksa ona çalışılıyor” diye tarif ediliyor. Mesele Babacan’ın ikna edilmesinde kilitli görünüyor."

Barış Pehlivan, altılı masaya yakın oturan kurmaylar arasında “Altılı masanın ‘güçlendirilmiş parlamenter sistemden’ sonra ortaya kuvvetli bir hedef koymaması ileride güven kaybı yaratabilir. Daha fazla vakit kaybetmeden teknokrat görüntüden çıkıp, milletin duymak istediği konuların karara bağlanması gerek. Tabanları şimdiden seçime hazırlamak için ittifak meselesinin netleşmesi lazım" görüşünü de işittiğini aktardı.

Yorumlar (0)
20
açık