'Devletin dili' ibaresi değişecek iddiası: AK Parti'den Bahçeli'yi kızdıracak teklif!

Türkiye gazetesinin bugünkü manşetinde anayasa ile ilgili AK Parti kulisinden edinilen iddiayı aktardı.

Gündem 10.09.2021, 13:51 10.09.2021, 14:13
'Devletin dili' ibaresi değişecek iddiası: AK Parti'den Bahçeli'yi kızdıracak teklif!

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun'un haberde şu ifadeler yer aldı:

Yine, devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkentini belirleyen anayasanın ilk maddeleri de muhafaza edilecek, ancak diliyle ilgili bazı düzenlemeler yapılacak. Kaynaklar ‘Yeniden yazımı olacak. Mesela ‘Devletin dili Türkçedir’ diyor. Hatalı bir yazım. ‘Devletin resmî dili Türkçedir’ demek lazım. Yine ‘İnsan haklarına saygılı’ diyor. Yetersiz bir ifadedir bu. ‘İnsan haklarına dayanan’ demek gerekiyor. Kırmızı çizgiler korunuyor.

Bahçeli 5 yıl önce tepki göstermişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha önceki Anayasa tartışmalarında ilk dört maddenin değiştirilme ihtimaline tepki göstermişti.

Bahçeli, 2016 yılında yaptığı açıklamada şunları demişti:

Türkiye’nin kimliği anayasa ile değil, kültürel ve tarihsel mirasla belirlenmiştir. Kimliğimizi Türk milletinin özlemlerini yansıtmaktadır. Türk kimliğinin dışlanması PKK talebidir ve MHP’nin buna çanak tutması düşünülemez. Anayasadan Türk’ün silinmesi milli bir izmihlaldir. Herkes ayağını denk alsın. İlk dört maddenin tartışılmasına tahammül ve müsamahamız yoktur. Bizim görüşümüz nettir.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu