Dikkat çeken iddia: Cumhurbaşkanlığı’ndan Orman Bakanlığı’na rüşvet denetimi

CHP’li Aydın Özer, Devlet Denetleme Kurulu tarafınsan Tarım ve Orman Bakanlığı’na rüşvet iddiasıyla soruşturma başlatıldığı iddiasını Meclis gündemine getirdi. 

Gündem 13.10.2021, 08:57 13.10.2021, 12:33
Dikkat çeken iddia: Cumhurbaşkanlığı’ndan Orman Bakanlığı’na rüşvet denetimi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aydın Özer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında dikkat çeken bir iddia ortaya attı.

Özer, Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Denetleme Kurulu'nun Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında rüşvet iddiasıyla soruşturma başlattığının iddia edildiğini söyledi.

Özer, "Basında yer alan bu iddia şaşırtıcı tabii çünkü AKP herhâlde ilk kez devletin denetleme mekanizmasını kendisi için çalıştırıyor" ifadelerini kullandı.

Özer'in genel kurul tutanağında yer alan ifadeleri şöyle:

"İddiaya göre, Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Denetleme Kurulu Tarım ve Orman Bakanlığı hakkında rüşvet iddiasıyla soruşturma başlattı. Tam bir fırsatçılık hikâyesi. Uruguay'dan 8.800 sığır ithal edilir, gemi Mersin Limanı'na üç gün gecikmeli gelir. Bakanlık gecikme gerekçesiyle hayvanları indirmesine izin vermez, hiçbir aracıyı da dinlemez. Sonra birileri ithalatçı firmaya sorunu çözmeyi garanti eder, 120 bin dolara anlaşırlar. Ertesi sabah da Bakanlıktan onay çıkar. Rüşvete giden soru basit; eğer mevzuata uygunluk yoksa, onay nasıl çıktı? Basında yer alan bu iddia şaşırtıcı tabii çünkü AKP herhâlde ilk kez devletin denetleme mekanizmasını kendisi için çalıştırıyor. Peki, kim bunlar? Bakanlığın hangi yetkilileri? Bu rüşvet olayı bir ilk mi? Başka rüşvet olayları, başka fırsatçılar yok mu? Bu cüretin kaynağı ne?"

İşte tutanaktaki o bölüm:

Yorumlar (0)
15
açık