Diyanet'in Atatürk 'sıkıntısı' devam ediyor: Cuma hutbesinde 'yine' yer vermedi

Milli bayramlarda Atatürk'ün adını anmayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’nin işgalden kurtuluşu anlamına da gelen İzmir’in kurtuluş günü 9 Eylül, bugünkü hutbede, kurtuluşu görmezden geldi. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi ve eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman,  Kurtuluş Savaşı’nı hedef alarak “Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. İstanbul’un kurtuluşu 6 Ekim, kim demiş? İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet" ifadeelerini kullanmıştı.

Gündem 09.09.2022, 07:00
Diyanet'in Atatürk 'sıkıntısı' devam ediyor: Cuma hutbesinde 'yine' yer vermedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile artan gerilimde her ne kadar 9 Eylül’ü anımsatsa da Diyanet İşleri Başkanlığı, “İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Kurşun sıkmadık” diyen eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın izinden gitmeyi tercih etti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi ve eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan kısa bir süre önce yaptığı açıklamayla, Kurtuluş Savaşı’nı hedef aldı ve “Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. İstanbul’un kurtuluşu 6 Ekim, kim demiş? İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık” ifadelerini kullandı..

Kahraman’ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile yaşanan gerilimde 9 Eylül’ü anımsatarak “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var; İzmir’i unutma” dedi. Diyanet’in 9 Eylül’e denk gelen cuma hutbesinde tercihi ise Erdoğan’dan değil, Kahraman’dan yana oldu.


İsmail Kahraman

KURTULUŞ YOK!

2021’de hiçbir ulusal gün veya bayramda program düzenlemeyen, ulusal bayramlar ve günlere denk gelen cuma hutbelerinde yıllardır Atatürk’ün adını anmadığı için tepkilerin odağında olan ve bu geleneğini son olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelen cuma hutbesinde sürdüren Diyanet, Türkiye’nin işgalden kurtuluşu anlamına da gelen İzmir’in kurtuluş gününde, bugünkü hutbede, kurtuluşu görmezden geldi.

Cuma hutbesi, “ilim” konulu oldu. “Yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızın ilim, irfan, hikmet ve güzel ahlakı kuşanmış bireyler olarak yetişmeleri için gayret gösterelim” denilen hutbede, gelecek hafta üniversitelerin açılacağına dahi değinildi. Ancak hutbede ne 9 Eylül ne de Atatürk’e yer verilmedi. 

Yorumlar (0)
27
açık