Diyanet İşleri Başkanı: Çocuklarımızı camilerimize getirelim

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş "Hafta sonu camilerimiz yine çocuklarımızı, gençlerimizi bekliyor. Okul haricinde ellerinden tutalım, camilerimize getirelim" dedi.

Gündem 04.10.2021, 15:50 04.10.2021, 16:09
Diyanet İşleri Başkanı: Çocuklarımızı camilerimize getirelim

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde sabah namazını kıldırdı ve cemaatle sohbet etti.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın 1-7 Ekim tarihlerinde kutlandığını anımsatan Erbaş, "Camiler şehirlerin kalbidir. Bizim de kalbimizde en çok yeri olan mekanlar camilerimizdir. Peygamber Efendimizin Medine'ye hicret ettiği andan itibaren günümüze kadar müminlerin secde ettiği, birlikte ibadet ettiği ve kıyamete kadar da minarelerinden ezanların dinmeyeceği en mübarek mekanlar camilerimizdir." dedi.

'CAMİLER BİRER OKULDUR'

Erbaş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın camileri müminlerle, çocuklarla, gençlerle doldurma, farkındalık oluşturma; camilerin değerini, kıymetini bilme, namazın önemini ve camilerin birer okul olduğunu hatırlatma haftası olduğunu savundu.

T24'de yer alan habere göre hocaların camilerde namazlardan önce ve namazlardan sonra Kur'an-ı Kerim, hadis, tefsir, ilmihal dersleri yaptıklarını, bu yüzden cami derslerinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Erbaş, "Camiler sadece namaz kılınan, ibadet edilen yer değil, aynı zamanda ilim, irfan, bilgi, hikmet, kısaca eğitim yuvaları olarak devam edecektir. Biz bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü ilim olmadan ibadet olmaz. Camilerimiz bilginin, ilmin, irfanın öğretildiği yerlerdir. Camilerimizin bu halini ihya etmek zorundayız." diye konuştu.

©Fotoğraf / DHA 

'PANDEMİ DÖNEMİNDE 2 MİLYON ÇOCUĞA EĞİTİM VERİLDİ'

Erbaş, Kur'an kurslarında salgın hastalık yüzünden bu yıl 40 gün eğitim yapabildiklerini, 2 milyon kadar çocuğa, gence din eğitimi verdiklerini söyledi.

Geçen yıl camilerde hiç yaz Kur'an kursları yapamadıklarını savunan Erbaş, şunları kaydetti:

"Hafta sonu camilerimiz yine çocuklarımızı, gençlerimizi bekliyor. Okul haricinde veya okullardan sonra ellerinden tutalım, camilerimize getirelim. Camilerimiz o güzel çocukların sesleriyle şenlensin. Gençlerimiz camilerimizi süslesin. Bunun arzusu içerisindeyiz."

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu