Diyanet''in Bodrum''daki külliyesine tepki

Diyanet''in Bodrum''daki külliyesine tepki Diyanet İşleri''nin Bodrum, Camel Beach''deki külliye inşaatı devam ederken tepkiler de üst üste geliyor. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Bodrum’da inşa edilecek hastanenin 4 yıldır yapılamadığını hatırlatarak, “Oraya yapacağınız külliyenin maliyetinin giderlerini Bodrum hastanesine verin” dedi.

Gündem 15.12.2020, 14:59 15.12.2020, 14:59
Diyanet''in Bodrum''daki külliyesine tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bodrum'da Gökova Koyu manzaralı bir arazide, yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapıyor. Külliyeye benzetilen merkez için inşa çalışmaları başladı. Külliyenin inşaatı Bodrum Ortakent Kargı Caddesi üzerinde ve bütün Gökova Koyu'nu gören 10 bin 300 metrekarelik arazi üzerinde bulunuyor. Külliyenin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İş makinalarıyla külliye için temel kazılıyor.

‘KÜLLİYE PARASIYLA HASTANE YAPALIM’

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Bodrum’da inşa edilecek hastanenin 4 yıldır yapılamadığını hatırlatarak, “Hastane inşaatı yarım kalmışken Diyanet oraya külliye yaptırmayı nereden çıkardı? Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Eğer Diyanet’in parası çoksa Covid’den ölümleri durdurun, Covid’li hastaları tedavi etmek için Bodrum hastanesini yaptırın. Diyanet’e verdiğiniz ve oraya yapacağınız külliyenin maliyetinin giderlerini Bodrum hastanesine verin. Burada Bodrum hastanesini yapalım. Bodrum’a pandemiyle birlikte gelen 200 bin kişi var. Bodrum nüfusuyla birlikte şu anda 400 bin kişi yaşıyor. Bunların gidecek hastaneleri yok” diye konuştu.

Vatandaş da Diyanet’in kararını eleştiriyor. Bodrum’da otel işletmeciliği yapan Fatma Şahbaz, dini tesislere karşı olmadıklarını, ancak bir turizm cennetinde külliyeye gerek olmadığını söyledi. Ortakent’te oturan Dursun Yiğit ise “Hiçbirimiz dine ve külliyeye karşı değiliz ama yerine karşıyız. Yeri kesinlikle burası olmaması lazım” dedi.

Eski Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, külliye yapılmaya başlanan araziyle ilgili süreci aktararak, “Buraya külliye yapılması mümkün değil, yol uygun değil. Bu tür yatırımlara karşı değiliz, ama doğru yere yapıldığı sürece. Turizme katkısı olmayacak” diye konuştu

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu