Doğu Akdeniz''de NAVTEX''ten sonra yeni gerilim: NATOM

Doğu Akdeniz''de NAVTEX''ten sonra yeni gerilim: NATOM Ankara ve Atina''nın Doğu Akdeniz''de yaşanan NAVTEX geriliminden sonra şimdi de NATOM (havacılara bildiri) krizi çıktı. Yunanistan''ın DOğu Akdeniz ve Ege''de NATOM bildirmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı''ndan tepki gösterilirken ''sağduyu'' çağrısında bulunuldu.

Gündem 27.12.2020, 08:33 27.12.2020, 08:33
Doğu Akdeniz''de NAVTEX''ten sonra yeni gerilim: NATOM

YENİ BİLDİRİYE SERT TEPKİ

Yunanistan ile Doğu Akdeniz'de NAVTEX geriliminden sonra yaşanan yeni bildiri krizine Türkiye'den sert tepki gördü.

DIŞİŞLERİNDEN SAĞDUYU DAVETİ

Atina'nın yaptığı NATOM'a barış hatırlatmasıyla karşılık veren Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ı sağduyuya davet etti.

Dışişleri Bakan Yrd. Hami Aksoy

HAMİ AKSOY'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Cumhuriyet'te yer alan haberde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Yunanistan'ın barış ve istikrara karşı sorumlu hareket etmeye davet ediyoruz' denildi.

YUNANİSTAN, GERİLİMİ ARTIRIYOR

Yunanistan ile istikşafi görüşmeler başta olmak üzere diyalog kanallarının önkoşulsuz açılması konusunda Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik olmadığını belirten Aksoy ancak Atina’nın bölgede gerginliği artırıcı ve kışkırtıcı adımlarının devam ettiğini gördüklerini kaydetti.

SİLAHSIZLANDIRILMIŞ ADALARI DA KAPSAYAN BİR TATBİKAT SAHASI İLAN EDİLMESİ...

Aksoy, “Buna son örnek, Yunanistan’ın yayımladığı bir NOTAM’la silahsızlandırılmış statüdeki adaları da kapsayacak şekilde 15 tatbikat sahası ilan etmesi ve Ege’yi boydan boya ve Doğu Akdeniz’de çok geniş bir sahayı 4 Ocak’tan 26 Şubat 2021 tarihine kadar kapatmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un geçen perşembe Aydın’ın Didim ilçesi açıklarındaki Limnos, Leros, Bulamaç (Farmakonisi) ve Eşek Adaları’nı (Agathonisi) ziyaret ettiği belirtildi. Floros’un Türkiye’yi hedef alan çıkışları dikkat çekti. Yunan basınına yansıyan haberlere göre Floros’un önümüzdeki günlerde ziyaretlerini sürdüreceği aktarıldı. 

 
Yorumlar (0)
25
açık