Draghi’den Erdoğan’a İstanbul Sözleşmesi telkini

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İtalya Başbakanı Mario Draghi baş başa gerçekleştirdiği görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Draghi, yaptığı açıklamada, kadın hakları konusunun da gündeme geldiğini belirterek, "Sayın Erdoğan'a 'İstanbul Sözleşmesi'ne katılımı konusunda telkinde bulundum" ifadelerini kullandı.

Gündem 05.07.2022, 20:34
Draghi’den Erdoğan’a İstanbul Sözleşmesi telkini

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi resmi törenle karşıladı.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Draghi heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine iştirak etti.. Daha sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, tahıl koridoruna değindi.

'PUTİN VE ZELENSKİ’NİN YAKLAŞIMLARI ÖNEM ARZ EDİYOR'

Erdoğan, “Burada özellikle Karadeniz koridoru çok önem ifade ediyor. Konu ile ilgili olarak Putin ve Zelenski’nin yaklaşımları önem arz ediyor. Görüşmelimizi devam ettiriyoruz. Tahıldı, buğdaydı, arpaydı, ayçiçeğiydi bunların dünyaya ulaşımı söz konusu. Bizim şu anda bu konular da sıkıntımız yok ama dünyada özellikle Afrika'da ciddi sıkıntı söz konusu. Biz bir hafta içinde bu görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaştırmaya çalışacağız” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU

İtalya Başbakanı Mario Draghi ise yaptığı açıklamada, kadın hakları konusunun da gündeme geldiğini belirtti.

Draghi, “Sayın Erdoğan’a ‘İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı konusunda telkinde bulundum’ dedi ve çevreye, göçmenlere, iklime ve biyoçeşitliliğe hassasiyetle yaklaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
açık