Dünya ''mutasyon'' alarmında: Kapılar kapatıldı, uçuşlar durdu

Dünya ''mutasyon'' alarmında: Kapılar kapatıldı, uçuşlar durdu İngiltere''de corona virüsünden daha hızlı yayılım gösteren mutasyon bulaşının artması birçok ülkede paniğe neden oldu. Kimi ülkeler sınırları kapatırken kimisi de uçuşları askıya aldı. Türkiye dün gece geç saatlerde 4 ülkeye uçuşları askıya aldı.

Gündem 21.12.2020, 06:05 21.12.2020, 06:05
Dünya ''mutasyon'' alarmında: Kapılar kapatıldı, uçuşlar durdu

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgınında yeni evre ortaya çıktı: mutasyon.

* İngiltere'de ilk olarak 15 Aralık'ta baş gösteren mutasyona uğramış corona virüsü, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'da da görüldü.

Mutasyona uğramış corona virüsü şu ana kadar 4 ülkede görüldü

* Birçok ülke mutasyon görülen ülkelerle sınırlarını kapatırken uçuşlar ise tamamen iptal oldu.

İTALYA KIRMIZI ALARMA GEÇTİ, FRANSA SEFER DURDURDU

* İngiltere'den İtalya'ya hava yoluyla gelen bir yolcuda mutasyon görülmesi üzerine İtalya'ya da kırmızı alarm verilirken Fransa Londra-Paris arası seferlerini iptal etti.

4 ÜLKEYE SEFER KALKTI

* Türkiye ise gece saatlerine doğru İngiltere'den son seferini gerçekleştirdiği uçuşun ardından başta anılan ülke olmak üzere Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye yapılan uçuş seferleri geçici durdurma kararı alındı.

Birçok ülke gibi Türkiye'de mutasyon görülen ülkelere sefer durdurdu

BAKAN KOCA UYARIDA BULUNDU

* Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kararda, ''İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir'' uyarısında bulunuldu.

125 YOLCUYA PCR TESTİ YAPILDI

* Bakan Koca’nın açıklaması üzerine Türk Hava Yolları’na ait uçakla Londra’dan İstanbul’a gelen aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcu İstanbul Havalimanı’nda koronavirüs tedbirleri uygulandı. 

* Sağlık ekipleri tarafından uçakta iletişim ve adres bilgileri alınan yolcular daha sonra havalimanı içerisinde bulunan PCR testi alanına götürüldü. Burada yolcuların boğaz ve burnundan sürüntüler alındı. 

* Londra’dan İstanbul’a gelen yolcuların evlerinde karantina altında olacakları ve filyasyon ekipleri tarafından takip altında tutulacakları öğrenildi.

ETKİSİ BİLİNMİYOR

Mutasyon geçiren corona virüsünün etkisinin henüz ne kadar olduğu bilinmese de yüzde 75 daha hızlı yayıldığı iddialar arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
16
açık