Erdoğan'dan AB yorumu: Yeni bir süreçteyiz

İstanbul'da gazetecilere konuşan Erdoğan "1963'ten beri AB ilişkilerimizi olumlu götürme gayretindeyiz. Bu güne kadar verdikleri sözü tutmadılar. Şimdi yeni bir süreç içindeyiz." dedi.

Gündem 15.01.2021, 14:49
Erdoğan'dan AB yorumu: Yeni bir süreçteyiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Dün yaptırdığı corona virüs aşısıyla ilgili konuşan Erdoğan "Şu ana kadar bir yan etki olmadı. Evvelallah sapasağlamım. 28 gün sonra ikinci aşımızı olacağız." dedi.

Erdoğan Yunanistan'ın 'aşı pasaportu' talebiyle ilgili de "Bizim açımızdan da değerlendirilecek bir konu. Şu anda Yunanistan böyle dedi diye böyle olacak diye bir şey yok. Bizim de dışişleri teşkilatımızla konuşmamız lazım." yorumunda bulundu.

Erdoğan gündeme dair şunları söyledi:

AVRUPA BİRLİĞİ

"1963'ten beri AB ilişkilerimizi olumlu götürme gayretindeyiz. Bu güne kadar verdikleri sözü tutmadılar. Şimdi yeni bir süreç içindeyiz."

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

"Bu arada da tüm bu görüşmelerde Yunanistan'la sayın Miçotakis'le bir görüşme talebi, bizim açımızdan da olumlu yaklaştığımız bir konu olmuştur. İstikşafi görüşmeler başlatılabilir dedik. 
Gerek özel temsilciliklerimiz, gerek Sayın Başbakan'la benim görüşmem... Bunların adımlarını atabiliriz dedik."

S-400 AÇIKLAMASI

"Savunma Sanayii'ne atacağımız adımları hiçbir ülke belirleyemez. Bu bizim atacağımız adımlara bağlıdır. S-400'lerle birinci paketi halletmiştik. Şimdi de 2. paket daha önceki görüşmeye dayalı olarak devam ediyor. 
Ay sonu Rusya ile görüşmelerimiz birçok konuda olacak. Bu konularla birlikte bunu da bu arada görüşeceğiz."

ABD İLE İLİŞKİLER

"Joe Biden yönetiminin ne diyeceğini bilmeyiz. Bizim bildiğimiz tek şey var... Biz bir defa kendi savunma adımlarımızı, bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. 
NATO ülkesi olarak da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesine asla izin vermeyiz. F-35'ler konumuz var. Biz bu konuda çok ciddi bir parayı ödediğimiz halde F-35'ler hâlâ verilmedi. 
ABD'nin bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Sayın Biden'ın görevi üstlenmesiyle birlikte çok daha olumlu atar ve bunları yoluna koyarız temennisindeyim."


 

Yorumlar (0)
14
açık