Erdoğan'dan 'Kavala' açıklaması: Bizi tanımayanı biz de tanımayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi'nin Kavala'nın AİHM'ye havale edilmesi kararına ilişkin, "Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz de tanımayız" ifadelerini kullandı.

Gündem 03.02.2022, 11:40 03.02.2022, 12:02
Erdoğan'dan 'Kavala' açıklaması: Bizi tanımayanı biz de tanımayız

Erdoğan, Türkiye ile Ukrayna arasındaki bağları güçlendirmek adına Devlet Başkanı Sayın Zelenskiy'nin davetiyle, Ukrayna'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu.

'UKRAYNA İLE İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM'

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde: 

Sayın Zelenskiy ile ikili görüşmemizin ardından konsey toplantımıza eşlik edeceğiz. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi gözden geçireceğiz.

Ukrayna'nın karşı kaldığı meydan okumaları takip ediyoruz. Komşumuz Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi her fırsatta dile getiriyoruz.
Bölgedeki gerilimi yakından takip ediyoruz. Bölgemizde barışın tesisi için üstümüze düşen her şeyi yapmaya hazırız. Kiev'deki temaslarımızın Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendireceğini düşünüyorum.

PUTIN, TÜRKİYE'YE GELECEK

Bugün Sayın Zelenskiy ile görüşmemizi yapacağız ardından Sayın Putin Çin ziyaretinin ardından Türkiye ziyaretini gerçekleştireceği bilgisini verdi. Bu görüşmelerin ardından neyi nereye oturtacağımıza karar vereceğiz.

Taliban bu konuda nasıl bir tavır takınacağına henüz karar vermedi. Biz bu işin olumlu şekilde gelişmesi halinde Katar'la buradaki desteğimiz sürdüreceğiz. Temennim o'dur ki bu süreç olumlu bir şekilde sonuçlanacak.

İSRAİL-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Mart ayının ortalarında Türkiye'ye ziyareti gerçekleştirecek. Sayın Herzog'un Türkiye'ye gelmesinden önce belki de bizim de özel temsilcilerimiz İsrail'e gidebilir.

AVRUPA KONSEYİ'NİN KAVALA KARARI

Açık ve net söylüyorum bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Şu anda mahkemelerimizin vermiş olduğu bir karar var. AİHM ne demiş Avrupa Konseyi ne demiş bizi çok ilgilendirmiyor. Biz kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz. Bu saygıyı duymayanlara da bizim saygımız olmayacaktır.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu