Erdoğan'dan NATO çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu.

Gündem 25.02.2022, 14:21 25.02.2022, 14:47
Erdoğan'dan NATO çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Rusya-Ukrayna krizine değinerek NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Yapılmamış bir toplantıdan ne gibi mesajlar çıkacağını söylemek herhalde doğru olmaz. Saat 17:00'de toplantımızı yapacağız. Liderlerin kanaatlerini göreceğiz. Onların da kanaatlerinin yanında bizim bugüne kadar NATO'nun tavrıyla alakalı tavrımız açıktı. Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli. Daha kararlı bir adım atması gerekirdi. Bu konuyla ilgili sayın Genel Sekreter Stoltenberg ile yaptığımız net görüşmeler var. NATO'nun tavrı konusunda onlara da tavrımızı iletmiştim. 

Oradaki vatandaşlarımızın, öğrencilerinizin iletişimi kurmaları konusunda açıklamalarımızı yaptık. 

UKRAYNA'YA DESTEK DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde güvenlik zirvesi gerçekleştirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, zirvede, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahelesi ele alındı.

Zirvede, Rusya’nın Minsk mutabakatlarını ortadan kaldıran bu saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Bölge ve dünya güvenliğine de tehdit oluşturan bu saldırının durması için Rusya ve uluslararası platformlar nezdinde bulunulabilecek girişimlerin değerlendirildiği zirvede, Türkiye’nin Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği zirveye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, TBMM AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Yorumlar (0)
22
açık