Erdoğan'ın danışmanı Sezen Aksu'ya sahip çıktı: Bu kadar tepkiyi hak etmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay, muhafazakarlardan oluşan mesaj gruplarında Sezen Aksu’nun 'Işık doğudan yükselir' albümünün halen hayırla anıldığını belirtti. Aksu’nun mesaj gruplarında bu kadar tepkiyi hak etmediğinin konuşulduğunu ifade etti.

Gündem 24.01.2022, 14:12
Erdoğan'ın danışmanı Sezen Aksu'ya sahip çıktı: Bu kadar tepkiyi hak etmedi

'Minik serçe' lakabıyla tanınan Sezen Aksu'nun beş yıl önce yayınladığı 'Şahane Bir Şey Yaşamak' adlı şarkısına, iktidara yakın birçok kişi ve medya kuruluşu tepki gösterdi.

Erdoğan "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz; o dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" derken, Bahçeli de "Serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme" ifadelerini kullandı.
Özellikle sosyal medyada Aksu'ya yönelik hakaret ve tehditler devam ederken, AKP Genel Başkan Danışmanlığı görevini de yürüten Yeni Şafak gazetesi yazarı Yasin Aktay dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aktay, geçen hafta kaleme aldığı yazısında tepki ve tartışmaların büyüdüğünü belirterek şunları söyledi:

'BU KADAR TEPKİYİ HAK ETMEDİĞİNE DAİR ÇOK GÜÇLÜ BİR KANAAT VAR'

"Gözlemleyebildiğim ilginçlik aslında sosyal medyadaki tepkilerle özellikle takip edebildiğim çok sayıda WhatsApp grubundaki değerlendirmeler arasındaki bariz fark. Tamamı muhafazakâr, İslâmî kesimden oluşan bu gruplarda Sezen Aksu’nun bu sözleri hakaret maksadıyla söylememiş olduğuna ve, elbette lafız yanlış olsa da, bu kadar tepkiyi hak etmediğine dair çok güçlü bir kanaat var.
Hz. Âdem’in peygamberlik öncesi haliyle işlediği günah tarih boyunca her zaman birçok edebiyatın, şiirin imgesel kaynağı veya tasavvufi, felsefi değerlendirmelerin konusu olmuştur. Bu konuda edebi veya sanatsal muhayyilenin kendi gramatik yapısı olduğu muhakkak. Elbette hiçbir şey açıkça bir peygamberi veya İslâm’ın veya herhangi bir dinin kutsalına hakareti haklılaştıramayacağı kaydıyla...

'AKSU'NUN 'IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR' ALBÜMÜNÜ HAYIRLA ANIYORLAR

Bu kanaati paylaşanların büyük çoğunluğunun Sezen Aksu’nun geçmişte aynı zamanda 'Işık Doğudan Yükselir' albümündeki Yunus Emre, Mevlânâ ve Âşık Daimi’nin sözlerine yaptığı muhteşem bestelerini hayırla anıyor olmasını da zikretmek gerekiyor. Doğrusu doksanlı yılların karanlık ortamında Türkiye’nin zedelenen manevi iklimine bu albümün tatlı bir esinti gibi geldiğini unutmak mümkün değil"

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu