Erdoğan 'siyasi cinayetler' iddiasını savcılığa taşıdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'siyasi cinayet' iddiaları ile ilgili olarak 15 Ekim'de avukatı Doç.Dr. Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile müracaatta bulunduğu öğrenildi.

Gündem 18.10.2021, 12:30 18.10.2021, 14:12
Erdoğan 'siyasi cinayetler' iddiasını savcılığa taşıdı

Dilekçede, siyasi cinayetlerin işleneceğine dair bazı iddiaların kamuoyuyla paylaşıldığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve bu partilerin bazı temsilcilerinin bu konuda somut bilgi içermeyen beyanlarda bulunduklarının altı çizildi.

'BİRLİK VE BERABERLİĞİ HEDEF ALAN TOPLUMSAL MÜHENDİSLİK ÇABASI'

DHA'da yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Doç. Dr. Hüseyin Aydın'ın savcılığa müracaat dilekçesi ise şu şekilde:

"Türkiye'de geçmiş yıllarda bir kısım siyasi cinayetlerin işlendiği, bu cinayetlerle birlik ve beraberliğimizin hedef alınarak toplumsal mühendislik çabalarına girişildiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca bazen de bu tarz iddiaların halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla sorumsuzca dile getirildiği de gözlenmiştir. Bu nedenle meselenin vuzuha kavuşması adına söz konusu iddialarla ilgili gerekli incelemenin yapılmasını, iddia sahiplerinin bilgisine başvurularak, varsa iddiayı destekleyici bilgi, belge ve delillerin celp edilmesini, herhangi bir delile ulaşılması halinde faillerle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasını, talep etme gereği hasıl olmuştur."

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "siyasi cinayetler konusunda kaygılarım var" açıklaması siyasette tartışma yaratmıştı. Kılıçdaroğlu, Mersin ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardan gitmemek için her yolu deneyeceğini savunarak, "Siyasi cinayetler kaygım var" görüşünü dile getirmişti. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da Sözcü gazetesinde yer alan röportajında "siyasi suikastler yapılacağı yönünde bizim de aldığımız duyumlar var" demişti.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu