Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosu: Terör örgütlerinin misafirhanesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararına ilişkin "Gelişmeleri takip ediyoruz, olumlu görüşte değiliz" dedi. 

Gündem 13.05.2022, 14:35
Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya'ya NATO vetosu: Terör örgütlerinin misafirhanesi

Finlandiya ve İsveç'in önümüzdeki günlerde NATO'ya katılmak için başvurmaları bekleniyor. Diğer 30 ülke gibi veto hakkı bulunan Türkiye’den iki İskandinav ülkesinin katılımına ilişkin resmi bir açıklama veya değerlendirme yapılmamıştı.

Bugün İstanbul’da cuma namazı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

'OLUMLU DÜŞÜNCE İÇİNDE DEĞİLİZ'

İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz.  Yunanistan’la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan’ın, NATO’yu arkasına alarak Türkiye’ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz.

İSVEÇ VE HOLLANDA’DA YUVALANMIŞLAR

İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütleri için misafirhane gibi. PKK’sı DHKP-C’si İsveç’te Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Oraların parlamentolarında bile yer alıyorlar. Bu durumda bizi olumlu bakmamız mümkün değil.

Yorumlar (0)
22
açık