Erdoğan’dan 'siyasi cinayetler' için ikinci dilekçe

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, avukatı aracılığıyla ‘siyasi cinayetler iddiaları hakkında yeniden dilekçe vererek CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını istedi.

Gündem 28.10.2021, 10:55 28.10.2021, 13:24
Erdoğan’dan 'siyasi cinayetler' için ikinci dilekçe

Erdoğan, siyasi cinayetler polemiği sonrası avukatı aracılığıyla ikinci kez yargıya başvurdu. Erdoğan, avukatı aracılığıyla verdiği dilekçede CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bilgisine başvurulması için işlemlerin ivediyle yerine getirilmesi talep etti.

NİYET VE YAKLAŞIMLARA DAİR BEYANLARI ALINDI

Dilekçede, "Kemal Kılıçdaroğlu bahsi geçen dilekçesinde siyasi cinayet iddialarının Cumhurbaşkanımızın bir kısım beyanlarına dayandığını iddia etmiş, bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın 15 Aralık 2018, 26 Mayıs 2021 ve 7 Ekim 2021 tarihli konuşmalarına değindikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuşmalardaki niyet ve yaklaşımlarına dair beyanlarının alınmasına müteakip kendisinin de gerekli beyan ve değerlendirmeleri Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak sunacağını ifade etmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca dilekçede, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili sıfatını haiz olması hasebiyle ceza hukuku bağlamında kamu görevlisi de sayılmaktadır. Dolayısıyla bildiklerini, varsa elindeki belge ve delilleri herhangi bir şart ileri sürmeksizin yetkili makamlarla paylaşması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle 15 Ekim 2021 tarihli dilekçesinde bu yükümlülüğünü yerine getirmek için ileri sürdüğü koşulların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu