Eski AK Partili isim anlattı: Erdoğan, Peker'in elinde ne olduğunu kestiremiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski doktoru ve AK Partili eski vekil Turhan Çömez, Sedat Peker'in iddialarının ardından gelen istifaları değerlendirdi.

Gündem 02.09.2022, 09:46
Eski AK Partili isim anlattı: Erdoğan, Peker'in elinde ne olduğunu kestiremiyor

Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri olan Turhan Çömez, Sedat Peker'in gündeme getirdiği iddialarla ilgili konuştu. İddiaların ardından gelen istifaları değerlendiren Çömez, “Saraya kadar çöreklenmiş yapıların yolsuzluğa batarak lüks hayat sürüyor olmaları aldatılmışlık duygusu uyandırdı” ifadelerini kullandı.

Sözcü'den Ruhat Mengi'ye konuşan Çömez, "17-25 Aralık döneminde dahi herkes korundu, şimdi ise istifalar geliyor. Bunun nedeni ne?" sorusunu da yanıtlayarak şu ifadeleri kullandı:

"Birincisi 17-25 Aralık'taki süreci Erdoğan çok profesyonelce yönetti. O dönemde elindeki medya gücüyle karşısına bir hedef koydu ve sürecin Erdoğan ve AKP iktidarına karşı bir darbe girişimi olduğuna toplumu inandırdı. Toplum da; en azından muhafazakâr taban ve AK Parti'ye oy verenler de Erdoğan'ın bu söylemlerine inandılar ve sürecin bir montaj olduğunu ve bunun profesyonelce yurtdışından yönetildiğini, arkasında FETÖ'nün olduğunu düşündüler ve buna ikna oldular. Erdoğan da bundan bir mağduriyet üretebildi.

Fakat bu seferki olay böyle değil, çünkü işin içerisinde çok gerçek fotoğraflar, belgeler var, kişiler çok gerçek. Sadece konuşmanın ötesinde bilgiler, belgeler var, videolar ortaya çıkıyor, kişilerin kendi arasındaki kirli ilişkiler ortaya çıkıyor, istifalar var, yurtdışına kaçmaya çalışan insanlar var, bu arada yakalanan ve hapse atılan insanlar var. Aile içerisindeki kavgalardan ortaya dökülmüş ifşaatlar ve itiraflar var.

Tüm bunlara baktığımızda 17-15'ten farklı bir süreç yaşıyoruz, zaten ben bugün ortaya çıkan istifaların da arkasında Erdoğan olduğunu düşünüyorum. O bu süreci mutlaka analiz ettirmiştir, hızlı anket çalışmaları yaptırmıştır, bunun aleyhine döndüğünü görmüştür, okumuştur ve bu sebeple muhataplarına istifa talimatı vermiştir. Süreci artık yönetemeyeceğinin farkına varmıştır, ilişkilerin kirliliği ve giriftliği toplum nezdinde başka bir anlam ifade etmeye başladı ve artık inandırıcı oldu."

PEKER'İN ELİNDE NE OLDUĞUNU KESTİREMİYOR

Erdoğan'ın yaşanan skandallarla ilgili sessizliğini de değerlendiren Çömez, "Birkaç sebeple; birincisi konuyu küçültmek ve örtmek istiyor çünkü konuşması halinde konunun daha da büyüyeceği kaygısı var. Öte yandan karşı tarafın elinde neler olduğunu, hangi bilgilerin Türkiye'den Peker'e ulaştığını ve ulaştırılacağını henüz kestiremiyor. O bakımdan olayı biraz daha etkisiz ve önemsiz hale getirmek için sessiz birkaç istifayla ve üzerinde hiç konuşmayarak kapatmaya çalışıyor." dedi. 

Erdoğan'ın bu defa süreci yönetme kapasitesi olmadığını söyleyen Çömez "Bundan önce yapmış olduğu çıkışlarla, manipülasyonlarla ve medya marifetiyle toplumu büyük ölçüde kendine inandırmıştı, en azından taraftarlarını inandırmıştı. Ama bu kez AKP tabanında bile büyük bir hayal kırıklığı var, kırgınlık var, öfke ve aldatılmışlık duygusu var. Özellikle ekonomik krizin bu kadar derinleştiği bir dönemde Ankara'daki çevrelerin, saraya kadar çöreklenmiş kimi yapıların inanılmaz rakamlardan bahsediyor olması, şatafatlı ve lüks bir hayat sürüyor olmaları tabanda çok büyük öfke uyandırdı. Bunun altını çizmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu