Eski istihbaratçı Altaylı’ya 23 yıl hapis

Eski istihbaratçı Enver Altaylı, 'siyasi ve askeri casusluk' ile 'FETÖ üyeliği' suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gündem 08.11.2021, 11:29
Eski istihbaratçı Altaylı’ya 23 yıl hapis

Alman vatandaşlığının da bulunması ve Türkiye'de tutuklu olması nedeniyle iki ülke arasında gerilim sebebi olan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın yargılandığı dava sonuçlandı.

Altaylı, 'siyasi ve askeri casusluk' ile 'FETÖ üyeliği' suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Altaylı’ya, ‘siyasi ve askeri casusluk’tan 13 yıl 4 ay, ‘silahlı terör örgütü üyeliğinden (FETÖ)’ ise 10 yıl hapis cezası verildi.

Davanın bir başka sanığı Mehmet Barıner de aynı suçlardan 21 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturması kapsamında sanıklar Enver Altaylı, eski istihbaratçı Mehmet Barıner ve Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz ile Seda Chamatzoglou hakkında iddianame düzenlemişti.

İddianameye göre Altaylı ve Yılmaz'ın, ABD'deki Halkbank davasını manipüle etmesi için bir dönem İran masasında görev yapan eski istihbaratçı Barıner'i yurt dışına çıkarmaya çalıştı. Bunun için tur şirketi sorumlusu tutuksuz sanık Chamatzoglou ile irtibata geçildi.

Esasa ilişkin mütalaasını sunan savcı, Altaylı'nın "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya, Barıner'in ise "silahlı terör örgütü üyeliği" ile "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Savcı, "silahlı terör örgütüne yardım" suçundan hakkında dava açılan sanık Chamatzoglou'n ise beraatini talep etmişti.

Dosyası ayrılan sanık Metin Can Yılmaz'ın ise yargılanmasına devam ediliyor.

ALTAYLI HAKKINDA

Eski istihbaratçı ve anti komünist olan Enver Altaylı, yıllarca CIA’nın Türkiye yöneticisi Ruzi Nazar ile yakın çalıştı. Nazar onu MİT Müsteşarı Fuat Doğu’ya tavsiye etti, Doğu da MİT’e aldı. Altaylı yaklaşık 5 yıl görev yaptığı MİT’ten 1973’te ayrıldı. Önce Almanya’da sonra Orta Asya’da ‘sivil toplumculuk’ adı altında birtakım faaliyetlerde bulundu. Alparslan Türkeş’e, Turgut Özal’a ve Süleyman Demirel gibi sağcı siyasetçilere danışmanlık yaptı.

CIA ve MİT ortaklığıyla ‘Sovyetolog’ olarak yetiştirilen Altaylı, 90’lı yılların başında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte yeni Orta Asya cumhuriyetlerinin kurulması ve yapılandırmasında etkin bir rol oynadı. 90 yıllardan itibaren Fethullahçı örgütün okullarının Orta Asya’daki okullarıyla yakından ilgilenmişti. Altaylı’nın MİT’teki Fethullahçı yapılanmaya yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu