Eyüp’te kiralık evin fiyatı gündem oldu: 15 bin lira masraf yaptım

Kira artışlarının önüne bir türlü geçilemediği şu günlerde İstanbul Eyüp’te 3 bin 500 liraya kiralanan ev ilanı gündem oldu. Ev sahibi, odaya boya badana yapıldıktan sonra 15 bin lira masraf yaptığını söyledi.

Gündem 19.09.2022, 12:49 19.09.2022, 13:01
Eyüp’te kiralık evin fiyatı gündem oldu: 15 bin lira masraf yaptım

Yükselen kira artışları karşısında zorluk çeken ve ev sahipleri ile sorun yaşayan kiracılar yeni ev bulmaya çalışmakta. İlanların yayınlandığı internet sitelerinde arayışa geçen kiracılar ilginç evlerle karşılaşmakta. O ilanlardan bazılarında tek oda olan bir yer için 3 bin 500 lira istendiği görülürken, kapısı olmayan yerden de 3 bin 500 TL istenmesi dikkat çekti.

Kira artışını sınırlayan yasa ile en çok yüzde 25 zam yapabilen ev sahipleri tekrar sorun yaşamamak için işi baştan sıkı tutup yüksek kira istiyor.  Bu durum kiracıları bir hayli zorlarken ekonomik fiyata yaşanılabilir bir ortam bulunmasını imkansız hale getiriyor.

'15 BİN LİRA MASRAF YAPTIM'

DHA'nın aktardığına göre, emlakçının ilanı erken vermesi nedeniyle odanın bakımsız, kötü halde göründüğünü ifade eden ev sahibi Veli Budanmış, "Oda 15 gündür ilanda. Resimleri emlakçı çekti. Kendisine 'Bu şekilde çekiyorsun ama, ben tamirata sokacağım burayı' dedim. Sosyal medyaya düştüğünden haberim yok. Eski hali evet kötü ama, ben emlakçının direk koyacağını bilemedim. O şekilde zaten verilmezdi. Genelde tek kişi için arıyorlar, onlara da ağır geldiği için tutmadılar. Şimdiye kadar 5 kişi aradı. Depo için isteyen de oldu. Biri, 'Kedi besleyeceğim' dedi, ona vermedim" ifadelerini kullandı.

Odaya boya badana yapıldıktan sonra 15 bin lira masrafı olduğunu belirten Budanmış, "Burası 25 metrekare var. Mutfak, tuvalet ve bir odası var. Dürüst olmak lazım 3 bin 500 diyoruz ama, bekar olduğu için en az 3-4 kişi kalacak, bir kişiye burası ağır gelir. Temiz, düzgün biri olursa 2 bin 500 TL'ye de veririz" diye konuştu.


 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu