Gündem

Gündem Haberleri

Fatih Portakal'dan FOX TV'den ayrılma nedeniyle ilgili iddialara yanıt

17.10.2020 13:38

Fox TV'den istifa etmesiyle gündeme gelen Fatih Portakal, hakkındaki iddialarla ilgili Youtube kanalından bir video yayınladı.

Fox TV'den istifa etmesiyle gündeme gelen Fatih Portakal, hakkındaki iddialarla ilgili Youtube kanalından bir video yayınladı.

İddialar hakkında cevap veren Portakal, "Bir doygunluk noktasına ulaşmışsınız. Neden? Çünkü sizi rahatsız eden veya size rakip olabilecek bir kanal yok. Bir haber bülteni de yok. O yüzden bu bir tükenmişlik değil ama doygunluk vardı" ifadelerini kullandı.

Fox TV'den istifasıyla gündeme oturan gazeteci Fatih Portakal, FOX TV'den ayrılma süreci ve emekli olmasına ilişkin ortaya atılan iddialar hakkında YouTube kanalından açıklamalarda bulundu.

Fatih Portakal, "Herkes senaryo üretmekte serbest. Ama bazı cümleler var ki beni yaraladı. Hani derler ya içim üzüldü, içim acıdı" dedi. Kendisi hakkında "Korktu gitti" diye yorum yapanlara ilişkin konuşan Portakal, "Haber sunarken korkularım endişelerim yok muydu? Tabii vardı.

Portakal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kendisinin tutuklanacağına ilişkin bir duyum aldığını ifade ederek, "15 Temmuz sonrasında beni de alıp götürecekler diye odamın kapısının arkasında spor çantamı hazırlamış , acaba polisler gelecek mi gelmeyecek mi diye beklemiştim. Günlerce o çanta orada durdu. Sonrasında gelen, giden olmadı. Ben kendimi bildiğim için olmayacağını da tahmin edebiliyordum " dedi.

"KORKUP KAÇTI DA ÇOK TUTARLI BİR SENARYO DEĞİL"

Portakal, "Şirkette, haber müdürlüğümü yapan arkadaşlarımın, haber genel yayın yönetmenimin veya genel müdürümün bir endişesi yok muydu? Onların da endişesi vardı. Çünkü korkusuz bir insan yoktur ama "Korkup kaçtı" çok da tutarlı bir senaryo değil. Çünkü ben Türkiye'nin en sert dönemlerinde de haber sundum. Yani korkup kaçma gibi bir düşüncem olmadı." ifadelerini kullandı.

'HER ZAMAN ARKANDAYIZ'

"Fox yönetimi toplanmış ve toplantıda "Artık Fatih'e dur demeliyiz, çok muhalif gözüküyor. Ve muhalif olması da bizi tedirgin ediyor, imajımızı bozuyor. Onunla tatlı bir şekilde ayrılmalıyız" diye böyle yazılan çizilenler vardı " diyen Portakal sözlerine şöyle devam etti:

" Benim haberim olmadı. Böyle bir toplantı varsa da tanıklık etmedim, kulağıma da gelmedi. Bana bir şey söylenmedi. Bunun cevabını verecek olan yönetimdir.

Onların da böyle bir şey yapmadıklarından adımın Fatih olduğu kadar eminim ve RTÜK geçen sene ceza kestiği o dönemlerde bile Cenk'in, Doğan'ın diğer arkadaşların yani üst kademenin bana söyledikleri benim kulağımda: " Her zaman arkandayız. Sen yanlış bir şey söylemedin, hukuki mücadelemizi vereceğiz, sen aynen yoluna devam et."

"BENİ TANIYAN TANIYOR"

Fatih Portakal, "Bir başka köşe yazarına göre ego patlaması varmış bende. Anladığım kadarıyla FOX'taki bir kaynağına dayandırıyor. Ona öyle söylemiş. Ego patlamasından dolayı da kanalın rahatsız olduğu ve bu rahatsızlıktan dolayı da beni göndermek istedikleri ve bunu bir şekilde duydum ardından ben istifa edeceğim dediğim söyleniyor. Buna diyecek pek bir şeyim yok, beni tanıyan tanıyor" dedi.

"İKİ SENE ÖNCE DE AYRILMAYA KARAR VERMİŞTİM"

Tükenmişlik sendromu yaşadığına ilişkin iddialar hakkında konuşan Portakal,"FOX'a gerekçe olarak bunu sunduğum, 'Artık ben tükendim,artık yapamıyorum ve ben gitmek istiyorum.' dediğim. 53 yaşında enerjisi hala olan bir insanım. Şunu söyleyebilirim bir doygunluk vardı. Şöyle bir doygunluk vardı. Reytingleriniz güzel geliyor, siz mutlusunuz, ekibiniz mutlu, müdür pozisyonunda olan kişi mutlu, kanal yönetimi mutlu. Herkes mutlu, sıkıntının olmadığı bir ortamda siz yol alıyorsunuz ama bir doygunluk noktasına ulaşmışsınız. Neden? Çünkü sizi rahatsız eden veya size rakip olabilecek bir kanal yok. Bir haber bülteni de yok. O yüzden bu bir tükenmişlik değil ama doygunluk vardı. Çünkü 2 senedir en azından yenileyemiyordum. Beni arkadan zorlayabilecek bir rakibimin olmaması bende böyle bir sıkıntıya neden oluyordu ama buna tükenmişlik diyemeyiz. Şunu da ilave edeyim, Benim aslında istifaya karar vermem. Ben iki sene önce de ayrılmaya karar vermiştim.O zaman da aynı ekip vardı. Cenk, Doğan ve İnsan kaynaklarından arkadaşım üç kişi oturduk, bir de ben dört. Ve onlar beni bir şekilde ikna ettiler.

Ben bırakacaktım yani tekrar (şimdiki yaşantısını kastederek) bu yaşantıya dönmek istiyordum. Daha sonra bir şekilde ikna edildim ve kaldım." diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE GÜNDEM HER ZAMAN SERTTİ"

Sertleşen gündem nedeniyle istifa ettiği iddialarına ilişkin olarak Fatih Portakal şunları kaydetti:

"Aslında Türkiye'de gündem her zaman sertti. 2010 yılında Çalar Saat'i sunduğumda orada da sert gündem vardı. O zaman da bu sert iktidar vardı. Ergenekon soruşturmaları vardı, haksız yere gözaltına alınan insanlar vardı. Onların bir şekilde hakkını savunmak isteyen insanlar vardı.İşten çıkartılanlar, atılanlar vardı. Yine özgür bir şekilde düşüncelerimi söyleyebiliyordum. Gündem her zaman sertti aslında. Bu sert gündem içinde FOX Haber olarak yapılmayan haberleri yaptık. Bunlara katılmıyorum."

"AKP'YE KARŞILIK İKTİDARDA OLAN PARTİYE ELEŞTİRİ GETİRİYORDUM"

Politik sorumluluk baskısı nedeniyle istifa ettiğine dair konuşan Fatih Portakal, " Hiçbir zaman politik olmadım.Tabii ki bir düşüncem, siyasi olarak bir fikrim vardı.Hiçbir zaman hiçbir tarafın da adamı olmadım. İktidarda AKP olduğu için veya aman AKP'ye sevimsiz bakıyorum. İyi bakmıyorum diyerek eleştiri yapmadım.

Sadece iktidarda AKP vardı, AKP'ye karşılık da iktidarda olan partiye bir eleştiri getiriyordum yaptığım buydu. Yoksa diğer partileri destekliyor anlamında da hiçbir zaman davranış sergilemedim. " dedi.

"HABERDE BEN ANAMI VE BABAMI BİLE TANIMAM"

Portakal şöyle devam etti:

"İktidarda bu parti olduğu için eleştirilerimi yapıyordum. Bu parti gider yanına bir başka parti gelir, yarın ona benzer eleştirilerimi yapacaktım. Haberde ben anamı ve babamı bile tanımam, onu da söyleyeyim. Bu benim için bir şeref meselesi. Haberin hakkı neyse onu vermeye çalışan bir insan oldum. Karşımdaki gücenecekmiş, selam verdiğim adam bana vermeyecekmiş. Bana küsecekmiş, konuşmayacakmış. Hayır benim için hiç de o önemli değildir. Benim için haberimi ve benim namusum önemlidir. İşte ben bu yüzden belki de kimileri tarafından çokça hoş karşılanmayan bir kişiyim. Haberin hakkı neyse, yorum hakkı, yorum özgürlüğüm neyse onu paylaşmaya çalıştım. O yüzden bir partiye de politika olarak kendimi yakın görmedim."

"NET DURUŞUMUN FATURASINI ÖDEMEK ZORUNDA OLAN BENDİM"

Fatih Portakal, FOX TV'nin yaptırdığı bir araştırmaya ilişkin olarak,"FOX'un yaptığı araştırmaya göre ben her kesimden izlenen bir insandım. Sol kesimden,  CHP'den,HDP'den evet sağ kesimden, İYİ Parti, MHP hatta iktidar partisinden AKP seçmeni arasında da çok izlenen bir kişiydim. Böyle de bir özelliğim vardı benim. Ben aslında her kesimi kucaklamaya çalışıyordum ama tabii ki net bir duruşum vardı. Net duruşumun da faturasını artı veya eksi olarak ödemek durumunda olan da bendim" diye konuştu.

"KİMİSİ SEVEREK, KİMİSİ DE KÜFREDEREK İZLİYORDU"

Portakal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başka partilerden başka ideolojilerden insanlar olsa da FOX Haber'i seviyorlardı ve onu kabul ediyorlardı. Beni sevmese de açıp bakıyordu. Kimisi severek izliyordu kimisi de küfrederek veya hakaret ederek izliyordu ama izliyordu. Ben düşüncelerimi özgürce paylaşabiliyordum. Bunu muhaliik olarak görmeyiniz. FOX'un özgür atmosferi içinde özgür bir şekilde düşüncelerimi paylaşmak bu da çok önemli. "

SİYASETÇİLERDEN TEKLİF ALDIĞINI SÖYLEDİ

Kendisi hakkında "Siyasete atılacak, cumhurbaşkanı olacak" iddialarına ilişkin konuşan Fatih Portakal çok önemli ifadeler kullandı.Mesleği bıraktıktan sonra siyasi partilerden teklif aldığını ifade eden Portakal şöyle konuştu: "21 Ağustos'lu günlerde işi bıraktığım günlerde 1-2 siyasetçiden böyle bir mesaj da geldi. Hatta o mesajlar cep telefonumda hala durur. Benim ne siyasette ne de başka bir şey de gözüm var.

"HABER SUNMAK İSTEMİYORUM" 

Fatih Portakal şunları kaydetti:

"İmamoğlu'nun kurduğu kanal varmış da oraya gidecekmiş. Hatta Tele 1 açık çağrı yaptı, " Gelebilirsin" diye. Ben artık yapmak istemiyorum. Haber sunmak istemiyorum. Kendimi rahatlatmaya bırakmışım, bu süreçte oradan çıkıp burada başlayacağım diye benim arkada başka bir ajandam olmadığı için salt bıraktım. Olay TV olayında da benden hiçbir şey gitmedi. Ama kanalın sahibi olan kişi, "Fatih Portakal gelemez" gibi beni gündeme getirdi. Benim zaten gitmek gibi bir niyetim yoktu ki. Benim Olay TV'ye geleyim talebim olmadı. Hatta başka şeyler oldu da ben onu söylemeyeyim. Böyle bir talebimin olmadığını da her zaman söyleyebilirim."

"DUYDUĞUM ENTERESAN SENARYOLARDAN BİRİ" 

Portakal, "İktidar partisi bana 10 milyon dolar teklif etmiş ve ben de böyle ayrılmayı kabul etmişim. Bu benim duyduğum enteresan senaryolardan biriydi." dedi.

ORGANİK TARIM YAPMAYACAK

"Çiftçilik yapacağımı söyleyenler de var" diyen Portakal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yılmaz ağabey (Yılmaz Özdil) yazmıştı bunu. Çiftçilikle de uğraşmayacağım zaten. Toprağın hükmü deyince Yılmaz ağabey bunu organik tarım olarak anladı herhalde. Öyle bir şey olmadığı da aşikar."

Fatih Portakal, bir sonraki videoda neden habercilikten ayrıldığını anlatacağını kaydetti.

Kaynak: Gerçek Gündem

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  ''Twitter ve Facebook Türkiye'nin başını ağrıtacak''

  AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, MHP Grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül ile bazı AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan 'yeni sosyal medya düzenlemesi' 1 Ekim'den itibaren yürürlüğe girdi. Ancak Meclis'ten geçtiği 29 Temmuz'dan bu yana temsilci bulundurmak adına herhangi bir sosyal medya devinin bulunmaması Kasım ayında 10 milyon lira ile cezalandırılacak. Bundan sonraki süreçte reklam ve bant daraltma gibi cezalarla karşılaşacak. Bu gibi kısıtlayıcı ve caydırıcı olması beklenen cezalara karşın sosyal medya şirketleri Türkiye'ye neden gelmiyor? Bu konuda Polemik Haber'in sorularını yanıtlayan İstanbul Barosu avukatlarından Cesim Parlak, ''İktidar, sitemine aykırı gördüğü neredeyse her şeyi suç saydığı için; Facebook, Twitter, Tiktok ve diğer uygulamalar, Türkiye'ye gelmek konusunda hiçbir hazırlık yapmadı. Bu süreçten sonra da temsilci bulundurmayı tercih etmeyeceklerini düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

 • 2

  Esenyurt'ta erkeklere ''ilişki tuzağı''

  İstanbul Esenyurt'ta kadın arkadaşlarının kafelerde tanışıp kaldığı rezidansa davet ettiği erkekleri, kurdukları ilişki tuzağıyla kameraya kaydettirdikleri, odada yakalattıktan sonra 'namuslarının lekendiğini' öne sürüp korkuttuktan sonra paralarını gasp ettikleri, ya da boş senetler imzalatarak borçlandıkları iddia edilen 1'i kadın 3 şüpheli yakalandı.

 • 3

  ''Yandaşa kepçeyle emekliye kaşıkla''

  Emekliler ve EYT'liler İstanbul'da SGK İl Müdürlüğü önünde toplanarak sorunlarının çözümü için eylem yaptı. Burada EYT'liler adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de eyleme katılanlar arasındaydı. Türkiye'de 13 milyon emelki olduğuna vurgu yapan Tekin, son yıllarda 9 milyon emeklinin ise para alamadığını savundu. Tekin ayrıca, 8 milyona yakın emeklinin asgari ücretin altında çalışmak zorunda kaldığını belirterek, ''Yandaşa kepçeyle, emekliye kaşıkla veren zihniyetin yarattığı korkunç tablo bu'' ifadelerini kullandı.

 • 4

  Başbakan şaşırtmaya devam ediyor! Bisikletle kırmızı ışıkta...

  Dünyanın en zengin ülkelerinden Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte, ofisine de Kraliyet Sarayı'na da bisikletiyle gidip geliyor. Ne zırhlı milyon dolarlık makam aracı kullanıyor ne de peşine 50 araçtan oluşan koruma ordusu... İşte Mark Rutte'nin daha dün çekilen görüntüleri...

 • 5

  Sansür polemiği... Muharrem İnce: Bölücünün kim olduğunu gösterdiler

  Önceki gün toprağa verilen Gazeteci Bekir Coşkun'un cenaze töreninde Muharrem İnce ile CHP arasında 'sansür' polemiği yaşandı. Cenazede yanyana saf tutan İnce ve Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafları CHP basın bürosu tarafından 'İncesiz' servis edilmişti. Muharrem İnce bu duruma ilişkin bugün yaptığı açıklamada çok ağır ifadeler kullandı...

 • 6

  NATO kafa! ABD'nin büyükelçisinden Türkiye için küstah sözler...

  ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison; Türkiye için S-400 ve Yunanistan gerilimi konusunda küstah açıklamalarda bulundu. S-400'lerin alımı için Türkiye'yi "Çok şeyi feda etti..." diye suçlayan Büyükelçi, "Yaptırımlar F-35'lerin iptali ile sınırlı kalmaz" diye de tehditvari yorumlarda bulundu. İşte o açıklamalar...

 • 7

  İddiaları yalanlayan Kavuncu: Her dönem lanet okudum

  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın bir programda 'FETÖ'cü olmakla suçladığı İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu iddiaları yalanlayarak "Ben FETÖ'cü değilim. FETÖ'ye her dönem lanet okudum. FETÖ ile hiçbir şekilde iltisakım, irtibatım olmadı" dedi.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

''Twitter ve Facebook Türkiye'nin başını ağrıtacak''

Esenyurt'ta erkeklere ''ilişki tuzağı''

''Yandaşa kepçeyle emekliye kaşıkla''

Başbakan şaşırtmaya devam ediyor! Bisikletle kırmızı ışıkta...

Sansür polemiği... Muharrem İnce: Bölücünün kim olduğunu gösterdiler

NATO kafa! ABD'nin büyükelçisinden Türkiye için küstah sözler...

İddiaları yalanlayan Kavuncu: Her dönem lanet okudum

Covid-19 aşı denemeleri yapan şirkette skandal! Ona rağmen devam edilecek…

Mansur Yavaş'tan Melek Aslan paylaşımı

Suudi Arabistan'a karşı kampanya başlattılar!

13 yaşındaki kız çocuğuna aşk mektubu yazmıştı!

Grip ve Covid-19'a karşı bağışıklık kazandıran besinler

Eşitsizlik artacak! 2025'de 'tüm işlerin yarısını makineler yapacak'

Emsallik karar: Göz hakkı değil hırsızlık

Akıl almaz propaganda! Serdar Ortaç'ı Ermenistan ordusuna öldürttüler

Son dakika... KPSS sonuçları açıklandı

Uğur Dündar'dan Erdoğan paylaşımı

Yeni Akit'ten Bekir Coşkun'a büyük saygısızlık!

'Devlet, şirketlere el koyabilecek!'

Bakanlık açıkladı!

Gündem

İyi Parti'den Buğra Kavuncu açıklaması

Gündem

"Muavin sigortalı değil, videoyu kaldırın"

Gündem

'Biz bu millete üçüncü yol öneriyoruz'

Gündem

Borsa, günü düşüşle tamamladı

Gündem

HDP Diyarbakır il eş başkanları gözaltına alındı!

FOTO GALERİ

Can Yaman'ın hayatı kitap oldu! Fiyatı dudak uçuklattı

Gence'de füze saldırısında hayatını kaybeden siviller son yolculuğa uğurlandı

Model Demi Rose ilk defa "kırmızı" giyiniyorum dedi: Böyle poz verdi

Ana Cheri'nin pozları sosyal medyayı salladı!

VİDEO GALERİ

Rusya'da uyuyan kadının ağzından yılan girdi

Denizlerin korkulu rüyası aslan balıkları Bodrum'da

Hırsızlık zanlısından kameralara 'pişkin' konuşma

Koronavirüsü yeni böyle taburcu oldu

Can Yaman'ın hayatı kitap oldu! Fiyatı dudak uçuklattı

Rusya'da uyuyan kadının ağzından yılan girdi