Fuat Oktay''dan Berat Albayrak açıklaması: "Bakanlıklar değişebilir"

Fuat Oktay''dan Berat Albayrak açıklaması: "Bakanlıklar değişebilir" Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Berat Albayrak''ın Hazine ve Maliye Bakanlığı''ndan istifası ile ilgili, "Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde bakanlıklar değişebilir, milletin verdiği yetki Cumhurbaşkanındadır" dedi.

Gündem 15.12.2020, 23:29 15.12.2020, 23:29
Fuat Oktay''dan Berat Albayrak açıklaması:

TBMM Genel Kurulu'nda 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe görüşmelerinin sonunda açıklamalarda blundu.

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram'dan duyurduğu istifanın ardından 27 saat açıklama yapılmamasıyla ilgili eleştiriler olduğunu hatırlatan Oktay, şöyle dedi:

"İSTİKRAR TÜM KARARLILIĞIYLA DEVAM ETTİ"

* Aslında, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin toplamda bir gün içerisinde bunların tamamını çözecek dinamizmde ve güçte olduğunu bildiğiniz için bu beklenti içindesiniz ve öyle de oldu zaten. 

* Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde bakanlıklar değişebilir, milletin verdiği yetki Cumhurbaşkanındadır, dolayısıyla bütün kararlar yirmi dört saatte, yirmi yedi saatte alınmıştır. İstikrar hiçbir şekilde zerre bir şey görmemiştir, tüm kararlılığıyla devam etmiştir. Yani önceden parlamenter sisteme şöyle bir bakın, aylar süren belirsizliklerden, kurulamayan hükûmetlerden, karar verilemeyen bakanlıklar arasındaki sıkıntılardan şimdi toplam bir gün içerisinde her şeyin çözülmesini bekliyorsunuz, haklısınız da zaten, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi de zaten bunun için var ve gereğini de yapmıştır.  

Oktay'ın sözleri AK Parti milletvekillerince "Bravo" sözleriyle alkışlandı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Oktay'a Albayrak'ın istifa duyurusundaki "At izi it izine karıştı" sözlerine de açıklama yapılmasını istedi ancak Oktay buna yanıt vermedi.

Yorumlar (0)
18
açık