G7 Rusya 'çatlağı'

Rusya için ağır yaptırımlara başvuracaklarını söyleyen G7 ülkeleri piyasalarda etkili olan 'nükleer seçenek' olarak adlandırılan Swift sistemine şimdilik başvurulmadı. Financial Times'a göre, Britanya Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Swift sisteminden atılması konusunda büyük baskı yaparken, Almanya bu öneriye itiraz etti.

Gündem 25.02.2022, 09:30 25.02.2022, 10:19
G7 Rusya 'çatlağı'

Rusya'nın uluslararası ödeme sistemi SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication / Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) dışına çıkarılması ve enerji ihracatının yaptırım kapsamına alınması NATO ülkeleri konusunda şimdilik başvuru yapılmadığı Ünlü İngiliz iş gazetesi Financial Times (FT), dünya liderlerinin Rusya'yı  Swift sisteminden  atıp atmama konusunda bölündüğünü yazdı.  ABD Başkanı Joe Biden'ın dün açıkladığı yaptırımlar arasında bu iki madde yer almadı.

AVRUPA BİRLİĞİNİN ÇEKİNCELERİ VAR 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, dün sabah yaptığı açıklamada, Rusya’yı Swift sistemi dışına çıkarma konusunda ülkesinin ve Avrupa Birliği’nin çekinceleri olduğunu söylemişti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da Johnson'a bu konuda destek verdiği, Biden'ın ise toplantıda Swift başlığında yorum yapmadığı aktarıldı. FT'ye konuşan bir Alman yetkili ise, “Tüm seçenekler hâlâ masada” dedi.

TÜKETİCİ ZARAR GÖREBİLİR  

FT'ye konuşan bir G7 yetkilisi ise Rusya'ya enerji ithalatı ödemelerini yapmalarını imkansız kılacağı ve dolaylı olarak enerji fiyatlarını artıracağı için Swift yaptırımı konusunda bazı G7 ülkelerinin isteksiz olduğunu belirtti. Biden'ın da petrol fiyatlarının artmasına ve tüketicilerin zarar görmesine neden olacak yaptırımlar istemediğine dikkat çeken FT, bazı G7 ülkelerinin “Rusya'yı Swift sisteminden atmak, Moskova ve Pekin'in dolar kullanılmayan rakip bir ödeme sistemi yaratma konusundaki çabalarını hızlandırır” çekincesine sahip olduğunu aktardı.

'DİĞER YAPTIRIMLARDA AĞIR SONUÇ VERİR'

Dünya üzerinde 11 binin üzerinde banka ve finansal kurumun Swift sistemini kullandığını ve her gün bu sistem içinde 42 milyon işlem yapıldığını aktaran FT, ABD'nin Moskova'ya karşı sert yaptırımlar içeren paketinde, analistlerin ‘en ağırı' olarak değerlendirdiği Swift adımının yer almadığına işaret etti. ABD Başkanı Biden, Rusya'nın neredeyse tüm bankalarını hedef alan yaptırımların, Rusya'yı Swift sistemi dışına çıkarmakla eş sonuçlara, hatta daha ağır sonuçlara neden olacağını öne sürdü. Biden ayrıca, bunun her zaman bir seçenek olduğunu ancak şu an için Avrupa'nın genelinin atmak istediği adım olmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
19
açık