Gençlik ve Spor Bakanlığı''nın 64 ihalesinden 56''sı TFF Başkanı Özdemir''in şirketine!

Başkan oldu: 64 ihaleden 56''sını aldı Dünya Bankasına göre devletten en çok ihale alan şirket olan Limak''ın Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 56 il müdürlüğüne elektrik verdiği iddiası polemikleri artırdı. CHP’li Mustafa Adıgüzel, 64 müdürlüğün ihalesinin Limak şirketinin sahibi Nihat Özdemir''in TFF Başkanı olduktan sonra verildiğini belirtirken sadece 8 tanesinin başka bir şirketin kazandığını ifade etti.

Gündem 24.12.2020, 11:03 24.12.2020, 11:03
Gençlik ve Spor Bakanlığı''nın 64 ihalesinden 56''sı TFF Başkanı Özdemir''in şirketine!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Özdemir'in patronu olduğu Limak Uludağ Perakende Satış A.Ş., Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 56 il müdürlüğünün elektrik alımı işini de yapıyor. 

Dünya Bankası'na göre; limak devletten 49 milyar dolar ihale ile dünya lideri oldu!

* Cumhuriyet'te yer alan haberde, CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, bakanlık bünyesindeki tüm bina, tesis, öğrenci yurtları, il spor müdürlükleri ve buralara bağlı tüm binalarda elektrik hizmetinin Limak firmasından alımı için anlaşma yapıldığı iddialarına dikkat çekti.

* Bu iddiaların doğru olup olmadığı, Limak ile sözleşme yapılıp yapılmadığı, ihaleye çıkılıp çıkılmadığı hakkında bilgi isteyen Adıgüzel, “Eğer anlaşma söz konusu ise TFF Başkanı'nın sahibi olduğu bir firmanın bakanlığınızdan iş alması ve bu yolla bu firmaya ödeme yapılmasını etik buluyor musunuz” diye sordu.

* Kasapoğlu yanıtında, bakanlığın merkez teşkilatı ile 64 gençlik ve spor il müdürlüğünün elektrik alımı işinin Kamu İhale Yasası kapsamında açık ihale usulü ile ihale edildiğini bildirdi.

64 İHALEDEN 56'SI LİMAK 8'İ DİCLE ELEKTRİK

* Kasapoğlu, “Bakanlığımız merkez teşkilatı ve 56 gençlik ve spor il müdürlüğünün elektrik alımı işini Limak Uludağ Perakende Satış AŞ ve 8 gençlik ve spor il müdürlüğünün elektrik alımı işini ise Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ kazanmış olup ilgili firmalarla 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu uyarınca sözleşme imzalanmıştır” dedi.

''BAKANLIKTA SÜRESİ BİTEN YERLERİ ALMAYA DEVAM EDİYOR''

* Adıgüzel, ihalenin Özdemir'in TFF Başkanı olmasının ardından gerçekleştiğini söyledi. Bu yanıtla bakanlığın Limak'tan alım yapıldığını doğruladığını belirten Adıgüzel, “Şu anda da bakanlıkta süresi biten yerleri bu firma almaya devam ediyor” iddiasında bulundu.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu