Gezici Araştırma'nın son anketinde çarpıcı sonuç: Millet'in oyu arttı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Gezici Araştırma'nın anketinde dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Sonuçları değerlendiren Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, "CHP’nin oyları dört bölgede yüzde 15-18 oranında arttı" dedi.

Gündem 03.02.2022, 08:36
Gezici Araştırma'nın son anketinde çarpıcı sonuç: Millet'in oyu arttı

Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 15-20 Ocak 2022 tarihleri arasında yaptığı son anketin sonuçlarını geçtiğimiz gün açıkladı. T24'te yer alan habere göre Gezici Araştırma Merkezi Başkanı, Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici, 1420 katılımcı üzerinden 12 İl de 70 mahallede yürütülen çalışmanın detaylarını şöyle değerlendirdi:

“Genel seçim yapılsa hangi partiye oy verileceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 31,3’ü AK Parti-Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek istediğini, yüzde 27,2’si CHP-Kemal Kılıçdaroğlu’na ve yüzde 12,1’i İYİ Parti Meral Akşener’e oy vermek istediğini ifade etmektedir.

CHP’nin oylarını; Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve özellikle Güneydoğu Anadolu’da yüzde 15-18 oranında artırdığı gözlenmektedir. Bu artışta muhafazakâr ve utangaç seçmenden gelen oy geçişlerinin etkisi bulunuyor.

İKİNCİ TURDA ERDOĞAN MI KILIÇDAROĞLU MU?

“Cumhurbaşkanı ilk turda belirlenemeyip ikinci tura Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kalması durumunda kime oy vereceğine ilişkin dağılım incelendiğinde, yüzde 41,2’si Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 43,7’si Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermek istediğini ifade etmektedir.

“Geçmişte seçmen konforu için oy veriyordu. Şimdi bu bakış değişti; gelecek kaygısı çok ön planda. Adaletin yara aldığını, adil düzenin sarsıldığını, eşitlik bilincinin zayıfladığını ve özgürlük, demokrasi, liyakat gibi birtakım değerlerin siyaset sahnesinden çekildiğini düşünüyorlar.”

GÜVENİLİR BİR CUMHURBAŞKANI SORUNLARI ÇÖZER

Kamuoyu araştırmasında, katılımcılara “Nasıl bir cumhurbaşkanı ülkenin sorunlarını çözer?” sorusu yöneltildi. Bu soruya 8 farklı cevap verildi:

– Güvenilir: Yüzde 61,1

– Dürüst: Yüzde 53,5

– Devlet işleyişini iyi bilen: Yüzde 45,2

– İttifakları bir arada tutabilen: Yüzde 41,1

– Adil olabilen: Yüzde 34,0

– Parlamenter sistemi savunan: Yüzde 32,9

– Yolsuzlukla mücadele edebilen: Yüzde 32,5

– Ekonomiden anlayan: Yüzde 29,9

Hangi isim seçilirse başkanlık sistemindeki gücü bırakarak eski parlamenter sisteme geçmeyi sağlar?

Millet İttifakı’na oy verenlere “Hangi isim seçilirse başkanlık sistemindeki gücü bırakarak eski parlamenter sisteme geçmeyi sağlar” sorusu yöneltildi. Yanıt verenlerin yüzde 60,6’sının ‘Kılıçdaroğlu’ dediği görülüyor. AK Parti seçmenin yüzde 22’si, MHP’ye oy verenlerin yüzde 32’si de ‘Kılıçdaroğlu’ diyor. Bu seçmen Kılıçdaroğlu’na oy vermeyi de düşünüyor.

Yorumlar (0)
27
açık