'Gezi’de cami yakıldı' iddiası: Yüzde 59 Erdoğan’a inanmıyor

Türkiye Raporu Haziran 2022 anketinde,  “Camilerimiz yakıldı” sözlerini sordu. Buna göre çıkan sonuçta  AK Parti seçmeninin yüzde 43.5’i ile MHP seçmeninin yüzde 56.4’ünün bu iddianın inandırıcılığını olmadığı söylüyor. Öte yandan Erdoğan’ın kendi tabanında bile inandırıcılığını yitirdiğini ortaya koydu.

Gündem 20.06.2022, 07:55
'Gezi’de cami yakıldı' iddiası: Yüzde 59 Erdoğan’a inanmıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kızılcahamam kampında Gezi eylemlerine yönelik “Bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız, camilerimiz yakıldı” sözlerinin ardından Türkiye Raporu Haziran 2022 ayı anketinde vatandaşa Gezi’de cami yakıldığını düşünüp düşünmediklerini sordu.

Araştırma haziran ayının ilk haftasında Türkiye çapında bin 500 kişi ile bilgisayar destekli telefon görüşmesi (CATI) yöntemi ile yapıldı. Katılımcıların yüzde 59’u gezi parkı protestoları sırasında cami yakıldığını düşünmediğini söylerken cami yakıldığını düşünenlerin oranı yüzde 16’da kaldı. 

TABANINI İKNA EDEMEDİ

Araştırmanın öne çıkan bir diğer sonucu ise ankete katılan AK Parti seçmeninin yüzde 43.5’inin ve MHP seçmeninin yüzde 56.4’ünün Gezi protestoları sırasında cami yakıldığını düşünmediklerini ifade etmesi oldu.

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Selçuki, iktidarın ekonomi kötüleştikçe belirli konular üzerinden muhalefeti suçlu ilan etmeye çalıştığını söyledi. 

Can Selçuki, “Ekonomik koşullar kötüleştikçe hem kendisinden ayrılan kitleyi eve geri getirmek için hem de daha fazla kayıp vermemek için iktidar, başta Gezi olmak üzere belirli konular üzerinden geniş muhalefeti kriminalize etmeye çalışmaktadır. Bu sayede düzelmeyen ekonomik koşullara rağmen muhalefetin üzerine giydirilen bu “suçlu” elbisesi ile kendi seçmeninin muhalefet partilerini desteklemesinin önüne geçmeye çalışmaktadır. Ancak sonuçlarımız gösteriyor ki Gezi özelinde bu stratejinin pek karşılığı yok” dedi.

Yorumlar (0)
22
açık