GÖLBAŞI (ANKARA) SULH CEZA HAKİMLİĞİ DOSYA NO :2022/1690 DEĞİŞİK NOLU KARARI GEREĞİ , BATUHAN MUMCU VE NESLİHAN MUMCU VEKİLLERİ AV.MUHAMMED HARDALAÇ TARAFINDAN HAZIRLANIP TARAMIZA GÖNDERİLEN TEKZİP METNİNİN EKTE İLGİLİ KANUN GEREĞİ YAYINLIYORUZ

Gündem 22.08.2022, 13:26 22.08.2022, 13:40
GÖLBAŞI (ANKARA) SULH CEZA HAKİMLİĞİ DOSYA NO :2022/1690 DEĞİŞİK NOLU KARARI GEREĞİ , BATUHAN MUMCU VE NESLİHAN MUMCU VEKİLLERİ AV.MUHAMMED HARDALAÇ TARAFINDAN HAZIRLANIP TARAMIZA GÖNDERİLEN TEKZİP METNİNİN EKTE İLGİLİ KANUN GEREĞİ YAYINLIYORUZ

Sayın Polemik Haber Genel Müdürlüğü, 

10.08.2022 Tarihinde www.polemikhaber.com alan adlı internet sitesinde “Borsa İstanbul'da son yılların en büyük vurgunu: Aralarında AKP'li siyasetçiler de var” başlıklı bir yazı ile müvekkile iftira atılmış ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine sebebiyet verilmiştir. Bu şekilde tamamen gerçeğe aykırı, uydurma bir haber ile gündeme gelmek tarafımızca esefle karşılanmıştır. Konu hakkında hiçbir araştırma yapılmadan yayımlanan haber; gerçek olmayan bilgilerin bir araya getirilmesinden ibaret olup bu bilgiler kamuoyunun yanlış çıkarımlara ulaşmasına neden olmaktadır. Habercilik dili çerçevesinde bakıldığında “iddia ediliyor, sırrı çözüldü, öne sürüldü, ortaya çıktı” ibareleri ile bezenen, hiçbir somut veri ve kaynağa dayanmayan, habercilik etiğine ve ahlak kurallarına uymaksızın sadece sipariş üzerine ve tamamen masa başında hazırlanmış ve yayınlanmış bir haber olduğu görülmektedir.

Şüphesiz ki haberi yapan gazetenin halkı doğru bilgilendirmek adına bir kaygısı bulunmamaktadır. Nitekim haber içeriğinde isnat edilen fiilleri konu edinen herhangi bir soruşturma/kovuşturma kararı bulunmamaktadır. Gerçek olmayan bu tür haberlerin yapılmasının amacı toplum nezdinde müvekkilimizi itibarsızlaştırma, karalama ve ülke genelinde kaos yaratmaktır. İşbu tekzip metni ile söz konusu haberin gerçek dışı olduğunu bildirme zorunluluğu hasıl olmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

Müvekkilin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olan haber, bu tekzip yazısının hazırlanarak, kamuoyunda uyanan yanlış kanaatlerin düzeltilmesi amacıyla yayımlanmasını zaruri kılmıştır. 

Bu açıklamanın, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9. Maddesine istinaden alınan mahkeme kararı dayanak olmak üzere yayınlanmasını talep ederim.

Batuhan Mumcu ve Neslihan Mumcu 
Vekili
Av. Muhammed Hardalaç 

 

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu