Greta Thunberg konuştu: Kamuoyu baskısına ihtiyacımız var

İklim aktivisti Greta Thunberg BBC'ye verdiği demeçte, toplumun talebi değişmedikçe zirvelerin iklim hedeflerine yönelik politikaların hayata geçmesini sağlamayacağını söyledi.

Gündem 24.10.2021, 17:00
Greta Thunberg konuştu: Kamuoyu baskısına ihtiyacımız var

COP26 iklim zirvesi öncesinde geniş kapsamlı bir röportajda, halkın "sistemi kökünden sökmesi" gerektiğini söyledi ve "Değişim, insanlar değişim talep ettiğinde gelecek. Dolayısıyla her şeyin bu konferanslarda olmasını bekleyemeyiz" dedi. 

2015'te Paris'te yapılan dönüm noktası niteliğindeki görüşmelerden bu yana en büyük iklim değişikliği konferansı olacak olan COP26’da yaklaşık 200 ülkeye küresel ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarını azaltma planları üzerine görüşmeler yapılacak.

'BAHANELER ÜRETMEYİ BIRAKIN'

Yakın zamanda Climate Live adlı iklim değişikliğini vurgulayan küresel bir dizi etkinlik başlatan Thunberg, COP26'ya katılacağını doğruladı. Dünya liderlerine mesajının "dürüst olmak" olduğunu söyledi.

Thunberg, "Nerede olduğun, nasıl başarısız olduğun, bizi nasıl hala yüzüstü bıraktığın konusunda dürüst ol... Bahaneler yerine, dünyayı gerçekten bir yere götürecek, köklü bir değişim sağlayacak gerçek çözümler bulalım" dedi. 

Aktivist, "Bana göre başarı, insanların nihayet durumun aciliyetini anlamaya başlaması ve varoluşsal bir krizle karşı karşıya olduğumuzu ve büyük değişikliklere ihtiyacımız olacağını, sistemi kökünden sökmemiz gerektiğini anlaması olacaktır" diye ekledi. (BBC

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur