'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' toplantısı... Tarafsızlıkta uzlaşı!

İYİ Parti lideri Akşener'in "Cumhurbaşkanı değil, Başbakan adayıyım" sözlerinin ardından, siyasette hareketli günler devam ediyor. Altı muhalefet partisi, 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' çalışmalarını sürdürürken Meclis'te toplantı düzenlendi. Partilerin burada yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanının tarafsız olması ve atama yetkisinin kısıtlanması, TBMM'nin güçlendirilmesi konusunda uzlaşı sağlandı.

Gündem 06.10.2021, 06:31
'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' toplantısı... Tarafsızlıkta uzlaşı!

Altı muhalefet partisi "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" toplantılarına devam ediyor... Daha önce 2 toplantı yapan parti temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir araya geldi. Toplantıda "Tarafsız, partisiz cumhurbaşkanı", "güçlü meclis" ve "bağımsız yargı" ilkeleriyle ilgili görüş ve öneriler ele alındı.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI YAPILDI

Parlamenter sisteme dönüş için ortak metin oluşturma amacıyla bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti, bugün üçüncü toplantısını yaptı.

KURMAYLAR KATILDI

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bahadır Erdem, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, DEVA'dan hukukçu Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi'nden Ayhan Sefer Üstün katılıdı.

BAZI MADDELERDE UZLAŞI SAĞLANDI

Bir araya gelen 6 partinin temsilcileri çalışmalar sonucunda ortak bir metin hazırlayacaklar. Ortak metin de temel ilkeler yer alacak. Toplantıda; partilerin parlamenter sistem çalışmalarında yer alan "Tarafsız, partisiz cumhurbaşkanı", "güçlü meclis" ve "bağımsız yargı" ilkeleriyle ilgili görüş ve öneriler ele alındı. Edinilen bilgiye göre bu toplantılarda ana ilkelerle ilgili yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmış durumda. Toplantılarda, Cumhurbaşkanının tarafsız olması ve atama yetkisinin kısıtlanması, TBMM'nin güçlendirilmesi konusunda uzlaşıldı.


6 partinin 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' toplantısı sonrası HDP de 'Tutum Belgesi' açıklamıştı...

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu