HAK-İŞ: Asgari ücret, gerçeklerden uzak

HAK-İŞ: Asgari ücret, gerçeklerden uzak 2021 yılı için belirlenen asgari ücrete işçi sendikalarının tepkileri sürüyor. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan asgari ücreti “Asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır” diye değerlendirdi.

Gündem 28.12.2020, 13:20 28.12.2020, 13:20
HAK-İŞ: Asgari ücret, gerçeklerden uzak

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2021 yılı asgari ücretinin 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmesini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Asgari ücret belirlenirken koronavirüs pandemisinin etkilerinin göz önünde bulundurulmadığına dikkat çeken Arslan, “Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır” dedi.

Arslan açıklamasında, asgari geçim indiriminin asgari ücret dışında kalması gerektiğine dikkat çekerek, şunları belirtti:

“Asgari ücret belirlenirken yılsonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Konfederasyonumuz, gelir dağılımının adil bir şekilde gerçekleşmesine yönelik olarak bireylerin gelirlerine, harcamalarına ve servetlerine göre vergiye tabi tutulması konusundaki her türlü çalışmayı desteklemektedir. Bu çerçevede asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz. Açıklanan rakam, konfederasyonlar tarafından geçen yıl başlatılan ve bu yıl devam ettirilen sürecin toplumun refahını sağlamak ve çalışanların gelir düzeyini artırmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. İşçilerin beklentilerinin tam olarak karşılandığı bir asgari ücret hayırlı olacaktır.”

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu