Hatay Büyükşehir Belediyesi'ndeki Genel Kurul'da 'sayın' krizi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Kurulu’nda Cumhur İttifakı'nın verdiği önergede Erdoğan ve Bahçeli'ye ön ek olarak kullanılan 'sayın' kelimesinin Kılıçdaroğlu ve Akşener için kullanılmaması tepki çekti.

Gündem 24.05.2021, 16:52 24.05.2021, 17:27
Hatay Büyükşehir Belediyesi'ndeki Genel Kurul'da 'sayın' krizi

AK Parti grubunun pandemi sebebiyle su fiyatlarında değişikliğe gidilmesi ile ilgili hazırladığı önergede yer alan ifadeler, Genel Kurulu yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın sert tepkisine neden oldu. Savaş’ın bu tepkesine, Millet İttifakı grubu alkışlarıyla destek verdi.

Önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli için "Sayın" ifadesi kullanılırken, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in isimlerine dahi yer verilmeyip "Sayın" yazılmaması büyük tepki topladı.

SAVAŞ VE HBB'NIN MİLLET İTTİFAKI ÜYELERİNDEN AK PARTİLİLERİN ÖNERGESİNE TEPKİ

Ak Partili bazı belediye başkanlarının imzasını taşıyan önergede, salgın sebebiyle zor günler yaşayan esnafa merkezi hükümetin destek olduğu ileri sürülürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına yer verildi ancak Millet İttifakı ortakları Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in isimleri bile yazılmadan sadece parti isimleri yer aldı.

SAVAŞ: "ÖNERGEDE KİMİLERİ KÜÇÜLTÜLMEYE ÇALIŞILMIŞ KİMİLERİ YÜCELTİLMEYE ÇALIŞILMIŞ"

Kaleme alınan önergede bile ayrım yapıldığını vurgulayan Lütfü Savaş, “Sayın ise herkes sayındır, değilse kimse değlidir arkadaşlar. Birbirimizin genel başkanına ve devletimizi yöneten insanlara ‘Sayın’ demekten imtina ediyorsak bu Meclis’te düzgün hareket edip düzgün sonuç alamayız. Herkes sayındır. Bu önergede ayrım yapılmıştır. Kimileri küçültülmeye çalışılmış kimileri yüceltilmeye çalışılmıştır” dedi.

“SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU VE SAYIN MERAL AKŞENER’İN BU DURUMU HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Ülkeyi yönetmek için "Ben varım!" diyen herkesin yüce insan olduğunu da belirten Savaş, “Bu insanlar partilerinin genel başkanı ve iktidara gelmek için mücadele veriyor. Bu kelimelerde saygı ve saygısızlık gizlidir. Genel başkanlar Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener’in bu durumu hak ettiğini düşünmüyorum. Biz düşman değiliz. Sadece Hatay halkı ve Türk milletine daha iyisini yapmak için mücadele eden rakipleriz” diye konuştu.

Savaş, konuşmasının sonunda bu ülkeyi yönetirim diyen ve gayriahlaki davranışlar içinde bulunmayan herkesin saygıyı hak ettiğini bir kez daha yineledi ve önergeyi kaleme alanların ayıp ettiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
26
açık