Havrita için ikinci engelleme kararı: Sokak köpekleri hedef gösteriliyor

Havrita isimli internet sitesi ve sosyal medya hesapları hakkında, “sokak köpeklerinin hedef gösterildiği ve tehlikeye atıldığı” gerekçesiyle erişim engeli kararı verildi.

Gündem 26.08.2022, 15:46 26.08.2022, 15:49
Havrita için ikinci engelleme kararı: Sokak köpekleri hedef gösteriliyor

Sokakta yaşayan hayvanların hedef gösterilip ölümlerine sebebiyet verdiği gerekçesiyle tepki çeken Havrita isimli internet sitesinin kapatılması için çok sayıda hayvan hakları savunucusu kişi ve örgüt harekete geçmişti.

Havrita ve sitenin sosyal medya hesaplarından "kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ifade ve görüntüler kullanıldığı" gerekçesiyle siteye ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesini talep edilmiş, bunun üzerine Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi 'Havrita' sitesi ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesine karar vermişti. 

Antalya Barosu, "kararın kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığı" gerekçesiyle Antalya 5'inci Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Baro, "uygulamanın can kayıplarına yol açtığı" gerekçesiyle alınmasını talep etti. Başvuruyu inceleyen 5'inci Sulh Ceza Hakimliği, can kayıplarına yol açtığı gerekçesiyle 'Havrita' uygulamasına erişim engeli kararı verdi.

'SOKAK HAYVANLARINA TEHLİKE ARZ ETTİĞİNE YÖNELİK KARAR ALINDI'

Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Nazlı Yağmur Tanman, daha önceki kararın kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında alındığını belirterek, "Başvurumuz üzerine Antalya 5'inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda, 'Havrita' uygulamasının sokak hayvanları için ekstra bir tehlike arz ettiğine vurgu yapılarak, ilk defa bu yönde bir karar verildi. Bu bizim ve hayvan hakları savunucuları için çok sevinç verici bir karar. Çünkü bir hakim, bir savcı ilk defa bu konuda gerçekten uygulamanın hak ihlaline sebebiyet verdiğini, can kayıplarına yol açtığını kabul ederek bu kararı vermiş oldu" diye konuştu.

'İŞARETLENMİŞ BÖLGELERE GECE BEKÇİLERİ DAHA YOĞUN YÖNLENDİRİLECEK'

Sitenin kayıtları silmesi durumunda erişim engelinin kalkacağını söyleyen Avukat Tanman, alınan kararda sokak hayvanlarının işaretlendiği yerlerin silinmesi gerektiğine yönelik atıfta bulunulduğunu dile getirdi. Nazlı Yağmur Tanman, "Antalya'daki belediyelerle görüşmelerimiz olacak. Emniyetle zaten görüşmeler yaptık. Aksu ilçesindeki bazı jandarma bölgeleriyle de görüştük. Uygulamada işaretleme yapılan alanlarla alakalı kolluk kuvvetleri bize gereken yardımları sağlayacaklarını bildirdi. Uygulamada daha önce işaretlenmiş bölgelere gece bekçilerinin daha yoğun yönlendirileceği bilgisi verildi. Emniyetten bu konuda çok büyük destek gördük" diye konuştu.

Sitenin açılması durumunda tehlikenin devam edeceğine vurgu yapan Nazlı Yağmur Tanman, "Şu an uygulama daha fazla kişi tarafından tanındı. Umuyoruz ki site tekrar erişime açılmayacak ve tamamen kapatılması sağlanacak. Havrita uygulamasının sokak canlıları için bir tehlike arz ettiği, alınan kararda açıklanıyor" ifadelerini kullandı.

'DEVLETİN İÇİNDEKİ BU GRUP AÇIĞA ÇIKARILMALI'

Gazeteci Zülal Kalkandelen de bugünkü köşe yazısında Havrita'yı bir kez daha gündeme getirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Twitter’da Havrita’yı savunanların açtığı bir sohbet odasında Hatice Bozdemir adlı bir kişi şöyle diyordu:

“Bizi yalnız bırakanların, bunu bizden rica edip de arkada gölge gibi duranların, şunu yapın, bunu yapın... Bize diyorlar ya devlet bunları kolluyor diye, evet, devlet bizi kolluyor ama arkadalar. Şu an sadece vitrinde biz varız. Fakat gün gelir de meydana çıkmazlarsa, onların isimlerini o belgesellere, kitaplara büyük harflerle yazacağız. Belki mahkemeler yargılamayacak ama tarih onları yargılayacak!”

Bu konuşma üzerine savcılığın resen harekete geçip bu organize grup hakkında soruşturma açması gerekir. Devletin içinde kim hayvanları hedefleyen bu harekete destek veriyorsa açığa çıkarılmalıdır."

Yorumlar (0)
22
açık