HES uygulamasında bir değişiklik daha!

PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasının ardından Sağlık Bakanlığı bu kez de temaslıların ‘HES’ uygulamasında risksiz görüneceğini açıkladı. Temaslıların 5 gün sonra PCR testi yaptırması gerekirken yaptırmayanların HES kodunun riskli olarak değişeceği belirtildi.

Gündem 27.01.2022, 09:34
HES uygulamasında bir değişiklik daha!

Sağlık Bakanlığı ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberinde düzenlemeye gitti. Buna göre, en az iki doz aşı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde koronavirüs atlatan kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek. Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük hayatına devam edebilecek.

Herhangi bir semptom gelişmesi halinde ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak. Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek. Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek.

Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak. Bu kişilerin izolasyonu 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu