Hrant Dink davası 17 Aralık''a ertelendi

Hrant Dink davası 17 Aralık''a ertelendi 13 yıldır devam eden, Hrant Dink''in öldürülmesiyle ilgili görülen davanın bugünkü duruşmasında, 17 Aralık''a ertelenmesi kararı verildi.

Gündem 15.12.2020, 13:19 15.12.2020, 13:19
Hrant Dink davası 17 Aralık''a ertelendi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 76 sanığın yargılandığı 13 yıldır devam eden davanın bugünkü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davaya ilişkin mütalaasını dün açıklayan duruşma savcısı, Fetullah Gülen ve Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu 13 sanığın hakkında yakalama kararının bulunduğunu belirterek dosyalarının ayrılmasını talep etti.

Sanıklardan 11’inin üzerilerine atılı suçlardan beraatini talep eden savcılık, 36 sanığın çeşitli oranlarda hapse mahkum edilmesini istedi.

Sanık avukatları, 22 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen esas hakkındaki mütalanın henüz dün verildiğini gerekçe göstererek, savunma için süre talep etmeleri üzerine duruşma 17 Aralık Perşembe gününe ertelendi.

YILMAZER’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Savcılıkça celse arasında hazırlanan 68 sayfalık mütalaada, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından 18 yıl 3 aydan 31 yıla kadar hapse mahkum edilmesini ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

AKYÜREK’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 40 YIL

- Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün, Dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürü eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı sanık Ramazan Akyürek’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini isteyen savcılık, ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘Resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından 21 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Ercan Gün’ün, ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılmasını isteyen savcılık, sanık Ali Öz’ün ‘kasten öldürme’ ve ‘anayasayı ihlal’ suçlarından ayrı ayrı müebbet ve ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘görevi kötüye kullanma’ ile ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyerek tutuklanmasını talep etti.

Sanıklar ve avukatları, duruşma savcısının celse arasında açıkladığı mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Duruşmada beyanda bulunan sanık avukatları da mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak için süre talep etti.

Mahkeme heyeti, 10 sanık ile avukatlarına ve katılan vekillerine beyanlarını hazırlamaları için süre vererek, duruşmayı perşembe gününe erteledi.

Yorumlar (0)
23
açık