Hulusi Akar, Özel'e açtığı tazminat davasını kaybetti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP'li Özgür Özel'e açtığı tazminat davasını kaybetti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, "Silah arkadaşların sana haklarını helal etmeyerek öldüler" eleştirisini hakaret sayan kararı kaldırdı.

Gündem 30.04.2022, 11:00 30.04.2022, 14:17
Hulusi Akar, Özel'e açtığı tazminat davasını kaybetti

2019 bütçe görüşmeleri sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Hulusi Akar için  “Senin silah arkadaşların sana haklarını helal etmeyerek öldüler, sen silah arkadaşlarının bedduasını alan bir adamsın” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü'de yer alan habere göre, bir başka konuşmasında ise “Biz CHP olarak makamlara saygılıyız ama keşke öyle bir Genelkurmay Başkanlığı yapmasaydınız. Olmaz olsaydı öyle Genelkurmay Başkanlığı” ifadelerini kullanmıştı.

'SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM'

Akar, CHP'li Özel'in kendisine hakaret ettiğini öne sürüp 500 bin lira tazminat istemişti. Mahkeme 15 bin liralık tazminata hükmetmişti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Özel'in 15 bin lira tazminat ödemeye yönelik mahkeme kararını kaldırdı. Kararda “Davacının siyaseti seçmekle, davalının paylaştığı değerlendirmelere yönelik eleştirilere katlanma yükümlülüğü bulunduğu ve sözlerin kişilik haklarına saldırı kabul edilemeyeceği, tazminat koşullarını oluşmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

Özel, kararı şu şekilde değerlendirdi: 

“Bu dava AK Parti liderinin talimatıyla açıldı. Yoğun destek aldığım bir konuşma için Akar kendisini savunamadı. Sözlerimin hakaret içermediği teyit edildi. Bakan silah arkadaşlarını yalnız bıraktı, Atatürk'e hakaret eden yazarları ziyaret etti, Türk askerlerinin başına çuval geçiren ABD'li komutandan liyakat madalyası aldı, darbe girişiminde görevini ihmal etti. Sözlerimin arkasındayım.”

Yorumlar (0)
22
açık