İnşaat malzemelerine zam geldi: İhale krizi yaşanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temel inşaat malzemeleri birim fiyatlarını açıklamasının ardından, kamuda yüzlerce ihale iptal oldu. Müteahhitler ya bütçeleri yetmediği için ihalelere katılamadı, ya da yaklaşık değerin 2-3 katı teklifler sundu. Yaklaşık değerin üstündeki teklifler, kamu tarafından dikkate alınmadığından ihaleler teker teker iptal edildi.

Gündem 05.05.2022, 09:58 05.05.2022, 10:02
İnşaat malzemelerine zam geldi: İhale krizi yaşanıyor

Okul ve hastane inşaatları ve onarımları dahil yüzlerce kamu ihalesi teker teker iptal edildi. Yüksek inşaat maliyetleri sebebiyle kamudan aldıkları ihaleleri bitiremeyen müteahhitler, iflas riskiyle karşı karşıya.

Sözcü'nün haberine göre, eskiden ihaleleri belirlenen tutarın altında almak isteyen müteahhitler, şimdi ya teşekkür mektubu gönderiyor ya da belirlenen değerin 2-3 katı teklif sunuyor. 

İhaleye giden kurumlar, yaklaşık bedelin üzerinde gelen teklifleri dikkate alamadığı için, ihaleler iptal ediliyor.

TEMEL İNŞAAT MALZEMELERİ ZAMLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2022 için belirlediği temel inşaat malzemeleri birim fiyatları, piyasanın gerisine düştü.

Hazır beton birim fiyatı, bakanlık tarafından 590 lira olarak açıklandı. Piyasada ise şu an bin 50 liranın üstünde.

Demirin birim fiyatı 13 bin 678 lira olarak ilan edildi, ancak şu an demirin birim fiyatı 16 bin 700 lira.

97 lira olarak belirlenen laminant parke ise 135 liraya ulaştı.

OKULLAR, YOLLAR, KÖPRÜLER VE HASTANELER İPTAL EDİLDİ

Firmalar, inşaat malzemelerine yeni zamlar gelebileceği korkusuyla ihalelere yüksek fiyat verdi. Birçok ihale iptal edildi.

İptal edilen ihaleler arasında okul, hastane, yol, köprü, kamu hizmet binası, millet bahçesi, yangına müdahale amaçlı orman yolu açılması vb. halkı ilgilendiren pek çok önemli proje de yer aldı. İhaleler iptal edilmeye devam ederse, okulların, hastanelerin, yolların ve köprülerin onarılamayacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
22
açık