IŞİD'in "Medya bakanı" yapılanmayı anlattı

İki Türk askerinin yakılma görüntüsünü çektiren ve servis eden IŞİD’in “medya bakanı” Ömer Yetek, Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusunda 316 IŞİD’li hakkında bilgi verdi.

Gündem 27.09.2021, 13:30
IŞİD'in "Medya bakanı" yapılanmayı anlattı

İki Türk askerinin yakılma görüntüsünü çektiren ve servis eden terörö örgütü IŞİD’in “Medya bakanı” Ömer Yetek, Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusunda 316 IŞİD’li hakkında bilgi verdi. Yetek, IŞİD’li Fatih Kağan Çiftçi hakkında verdiği bilgi, ifade tutanağına, “Kendisini özel kuvvetlerden emekli bir asker olduğunu biliyorum” diye yansıdı. Yetek, Ebu Hasan kod isimli IŞİD’li hakkında da “Bu şahıs örgüte katılmadan önce Türkiye’de trafik polisliği yaptığını biliyorum. Ben kendisini 2017 yılında Meyadin’de gördüm” dedi.

IŞİD’in öldürdüğü Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılma anının görüntülerini çektiren ve servis eden IŞİD’in “medya bakanı” Ömer Yetek’in Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) 2018 yılında verdiği ifadesinde yeni bir detay ortaya çıktı.

GAZİANTEP’TEKİ ‘ASKERİ’ YAPILANMAYI ANLATTI: İNTİHAR EYLEMCİLERİ VAR

TEM polisleri, Yetek’e, nerede oldukları bilinmeyen 316 firari IŞİD’linin akıbetini sordu. Yetek, 316 IŞİD’liden tanıdıklarına ilişkin bilgiler verdi. Yetek, Ebu Hasan hakkında, “Ben bu şahsı Ebu Hasan (K) olarak biliyorum. Gerçek ismini bilmiyorum. Kendisinin Fursanül Hilafe Ketibesinde eğitmenlik yaptığını biliyorum. Bu şahıs örgüte katılmadan önce Türkiye’de trafik polisliği yaptığını biliyorum. Ben kendisini 2017 yılında Meyadin’de gördüm” dedi.

Yetek, ifadesinde, Ebu Hasan’ın da dahil olduğu Fursanül Hilafe Ketibesi hakkında şu iddiaları sıraladı:

“Antep cemaatinin hemen hepsi bu ketibe (Arapça askeri bölük anlamına geliyor) içerisinde yer alıyordu. Bu ketibenin kurulmasındaki amaç, Türkiye’de yapılacak olan istişhad (intihar) ve ingimasi eylemlerinin eylemcilerini yetiştirmekti. Bu ketibe ilk kurulduğunda emiri, Gaziantep cemaati sorumlularından Abdul Muin (kod isimli), Cengiz Dayan’dı. Bu şahıs Türkiye’de görevlendirildikten sonra ketibenin başına emir olarak Ebu Yasir (kod isim) getirildi. Ebu Yasir kuzey Halep’te ölünce emir olarak ketibenin başına Ebu Haris getirildi. Ebu Haris’den sonra da ketibe dağıtıldı.”

Yetek, Fursanül Hilafe Ketibesi’nin sorumlusu Gaziantepli Cengiz Dayan hakkında, “Abdul Muin (K) olarak tanıyorum. Açık kimliğinin Muhammet Cengiz Dayan olduğunu burada sizlerden öğrendim” diyerek Dayan’ın kod ismini açıkladı.

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu