İsrail'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı: Suikast timleri odada bekliyor

İsrail’in Türkiye’deki vatandaşlarına İran'ın olası saldırıları için “Derhal ülkeden ayrılın” çağrısında bulundu. İsrail basını, İstanbul’da tatil yapan İsrailli bir çiftin geçen hafta eşyalarını dahi alamadan İsrail güvenlik güçleri tarafından apar topar ülkeden çıkarıldığını yazdı.

Gündem 14.06.2022, 11:00 14.06.2022, 11:15
İsrail'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı: Suikast timleri odada bekliyor

İsrail'in Türkiye'deki vatandaşlarına 'Suikast timleri odada bekliyor' uyarısıİsrail'in Türkiye'deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” çağrısında bulunması sonrası İsrail basını, Türkiye'de tatil yapan İsraillilerin yaşadıklarıyla ilgili çarpıcı bilgileri paylaştı.

Sözcü'de yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, dün yaptığı açıklamada İstanbul’daki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” çağrısında bulunmuştu. “Bu terör saldırıları tatile giden İsraillileri hedef alıyor. Kasıtlı olarak İsraillileri öldürmek ya da kaçırmak için seçiyorlar. Bu gerçek ve ciddi bir tehdit” diyen bakan, “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme çağrısı yapıyoruz. Eğer İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin. Hiçbir seyahat hayatınızdan değerli değildir” ifadelerini kullanmıştı.

'İSRAİLLİ ÇİFT EŞYALARINI ALAMADAN TÜRKİYE’DEN ÇIKARILDI'

İsrail televizyonu Channel 13, İstanbul'daki bazı İsraillilerin geçen hafta “ciddi tehlike” istihbaratı nedeniyle ülkeden hızla çıkarıldığını aktardı. Habere göre üst düzey bir İsrailli yetkili, İstanbul'da bir pazarı ziyaret eden İsrailli bir kadın turisti telefonla arayarak oteline dönmemesini, İran suikast timlerinin kendisini orada beklediğini söyledi.

Bunun üzerine kadın ve eşi, oteldeki eşyalarını dahi alamadan İsrail güvenlik timi tarafından araçla havalimanına götürüldü. Burada suikast planının ipuçlarını öğrenmek için sorgulanan çift, daha sonra İsrail'e geri gönderildi.

Haberde, çiftin neden özellikle hedef alınmış olabileceğine dair bir ayrıntı yer almadı.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Türkiye'deki birçok İsraillinin hayatının kurtarıldığını söyleyerek yardımları için Türkiye'ye teşekkür etmişti. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post'un paylaştığı haberde, Türkiye'de faaliyet yürüten İranlı bir grubun İsrailli hedeflere yönelik saldırı planlarının İsrailli ve Türk güvenlik birimleri tarafından önlendiği kaydedilmişti.

'İSRAİL DE TEHLİKELİ BİR YER'

Öte yandan İsrail'in uyarısına rağmen birçok İsraillinin Türkiye seyahatinden vazgeçmediği de belirtildi.

İsrail Ordu Radyosu'nun haberine göre, ülkedeki havalimanlarında İstanbul uçuşları için uzun kuyruklar oluşmaya devam ediyor. İstanbul uçağına binmeden önce gazetecilere konuşan bir İsrailli, “İsrail de tehlikeli bir yer” dedi.

Turizm Bakanlığı, havayolu şirketlerine Türkiye biletlerini iptal eden vatandaşlara paralarını iade etme çağrısı yaptı. Türkiye, İsraillilerin turizm için tercih ettiği ülkeler arasından üst sıralarda yer alıyor.

Yorumlar (0)
22
açık